V Grosupljem smo gostili sejo Državnega sveta
Državni svet se je v sredo, 4. julija 2018, sestal na 9. redni seji, ki je pred parlamentarnimi počitnicami tradicionalno potekala na terenu, tokrat je to bilo v Grosupljem. Šlo je za prvo terensko sejo Državnega sveta v tem mandatu, ko mu predseduje naš občan Alojz Kovšca.
Župan dr. Peter Verlič je s sodelavcema, vodjem urada za komunalno infrastrukturo Urošem Močnikom in vodjem urada za prostor Mihom Simončičem, že pred pričetkom seje v svojih prostorih sprejel predsednika Državnega sveta Alojza Kovšco, podpredsednika Državnega sveta Matjaža Švagana, sekretarja Državnega sveta dr. Dušana Štrusa in vodjo kabineta predsednika Državnega sveta Ariano Debeljak.
Seja Državnega sveta je nato potekala v dvorani Družbenega doma Grosuplje. Državne svetnice in svetnike ter prisotne goste je kot gostitelj uvodoma pozdravil župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič in jim v naši občini zaželel prijetno dobrodošlico. »Lepo vas pozdravljam v svojem imenu in tudi v imenu preko 20.000 občank in občanov naše občine,« je dejal.
Smo večja občina, dobro infrastrukturno povezana s prestolnico, tako kar se tiče avtoceste, regionalnih in ostalih cest, kot tudi železniške povezave.
Predvsem v zadnjih 8 letih smo si zelo prizadevali za izboljšanje prometne infrastrukture. Uredilo se je precej novih krožišč, zelo nam koristi tudi nov priključek na avtocesto. Veliko pozornosti smo namenili tudi javnemu potniškemu prometu. Našo občino je z Ljubljano povezala linija Ljubljanskega potniškega prometa 3G, veseli smo, da se bo uresničil projekt vzpostavitve železniškega prometa med Grosupljem in Kočevjem.
Ugodna lega občine ponuja tudi veliko možnosti za razvoj gospodarstva, podjetništva. Registriranih imamo preko 1000 poslovnih subjektov, tudi nekaj večjih. Pekarna Grosuplje, ki je zdaj v sistemu Don Dona, zelo uspešno posluje, naša velika podjetja so tudi Avtotransporti Kastelec, Logo, Komunalne gradnje. Imamo pa tudi nekaj tujcev, Belimed, švicarsko podjetje z medicinsko opremo, pri nas je tudi podjetje iz Južne Koreje, Wooshin Lapache, ki 95 % svoje proizvodnje izvaža v tujino, gre predvsem za medicinske obliže.
Župan je izpostavil tudi uspešno črpanje evropskih sredstev. Energetsko smo sanirali številne naše javne objekte, največja investicija je bila čistilna naprava. Radi pa bi se razvijali naprej, zato bi si želeli, da bi se evropska kohezijska politika vrnila nazaj na trde infrastrukturne projekte. Potrebujemo kanalizacije, vodovode, prometno infrastrukturo, in kot je dejal, to verjetno lahko reče v imenu vseh 212 županov. Prav tako lahko v imenu vseh županov pove, da bi jim bilo veliko lažje, če bi občine prejele 630 evrov glavarine. »In morda tukaj tudi manjša prošnja, spoštovani državni svetnice in svetniki, da nam pri tem pomagate in ste naš glas tam, kjer nas včasih ne slišijo,« je še dejal župan ter opozoril tudi na preveč birokratske postopke v naši državi, s katerimi se soočamo, ko želimo izvesti različne, potrebne projekte.
Župan je državnim svetnicam in svetnikom ter prisotnim gostom zaželel prijetno počutje, uspešno delo, seveda pa so lepo povabljeni, da nas še kdaj obiščejo.
Državni svetnice in svetniki so tokrat na seji obravnavali nekatere pobude in vprašanja državnih svetnic in svetnikov ter se seznanili s predvidenimi spremembami skupne kmetijske politike Evropske unije po letu 2020, z Operativnim načrtom o sodelovanju ministrstev pri pripravi regionalnih razvojnih programov za obdobje 2021–2027 in z Letnim poročilom Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije za leto 2017.
Predstavniki Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, Generalnega direktorata Evropske komisije za regionalno in mestno politiko ter Generalnega direktorata Evropske komisije za zaposlovanje, socialne zadeve pa so predstavili Proračun za prihodnost - Regionalni razvoj in kohezija.
Po končani seji je župan dr. Peter Verlič predsednika Državnega sveta Alojza Kovšco povabil še k vpisu v našo spominsko knjigo, ki jo hrani Mestna knjižnica Grosuplje, tam je sledila tudi manjša pogostitev ob spremljavi Godbe Stična.
Video: Brane Petrovič