Nahajate se:
Zdravje v občini Grosuplje 2025
Zdravje v občini Grosuplje 2025
10. 4. 2025
137
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil posodobljene podatke o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah.
Kazalniki na letni ravni ali v večletnih povprečjih vključujejo podatke leta 2023, izjema so kazalniki o novih primerih raka, ki vključujejo podatke do leta 2021. Pregled podatkov kaže, da nas je bilo v Sloveniji v letu 2023 nekoliko manj, postali smo še malo starejši, bolj delovno aktivni, a manj izobraženi. Ob tem smo nekoliko shujšali, bili manj bolniško odsotni in se malo več posluževali pomoči na domu. Zabeležil smo večjo odzivnost in udeležbo v državnih presejalnih programih ter nižjo pojavnost klopnega meningoencefalitisa. Na splošno je bilo kazalnikov, ki so se izboljšali, več kot tistih, ki so se poslabšali.
Več o tem si lahko preberete na povezavi: https://obcine.nijz.si/vsebine/obvestila/zdravje-v-obcini-2025-novi-podatki-o-zdravju-prebivalcev-slovenskih-obcin-219/
Ns spletni strani Zdravje v občini: obcine.nijz.si so podatki zbrani tudi po posameznih občinah. Natančnejše podatke o zdravju v občini Grosuplje pa si lahko pogledamo tudi TUKAJ.
NEKAJ DEJSTEV O ZDRAVJU V OBČINI
Zdravstveno stanje in umrljivost
- Bolniška odsotnost delovno aktivnih prebivalcev je trajala povprečno 14,9 koledarskih dni na leto, v Sloveniji pa 19,0 dni.
- Delež oseb, ki prejemajo zdravila zaradi povišanega krvnega tlaka, je bil nižji od slovenskega povprečja, za sladkorno bolezen pa blizu slovenskemu povprečju.
- Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi je bila 1,4 na 1000 prebivalcev, starih 35 do 74 let, v Sloveniji pa 1,9.
- Pri starejših prebivalcih občine je bila stopnja bolnišničnih obravnav zaradi zlomov kolka 4,8 na 1000, v Sloveniji pa 6,1.
- Delež uporabnikov pomoči na domu je bil blizu slovenskemu povprečju.
- Stopnja umrljivosti zaradi samomora je bila 17 na 100.000 prebivalcev, v Sloveniji pa 18.
- Telesni fitnes otrok je bil blizu slovenskemu povprečju.
- Stopnja bolnišničnih obravnav zaradi poškodb v transportnih nezgodah je bila 1,1 na 1000 prebivalcev, v Sloveniji pa 1,0.
- Delež prometnih nezgod z alkoholiziranimi povzročitelji je bil blizu slovenskemu povprečju.
- Odzivnost v Program Svit - presejanju za raka debelega črevesa in danke je bila 66,3 %, v Sloveniji pa 65,3 %.
- Presejanost v Programu Zora - presejanju za raka materničnega vratu je bila 76,8 %, v Sloveniji pa 74,5 %.
Naj vas ob tej priložnosti spodbudimo k zdravemu življenjskemu slogu, povabimo pa naj vas tudi k spremljanju facebook strani Zdravstveno vzgojnega centra Grosuplje, ki deluje na področju promocije zdravja, osvešča pa nas tudi o preprečevanju kroničnih nenalezljivih bolezni.
Jana Roštan
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog