Nahajate se:
Slavnostna prireditev ob občinskem prazniku in dnevu državnosti
Slavnostna prireditev ob občinskem prazniku in dnevu državnosti
19. 6. 2026
596
Letošnja osrednja slovesnost ob prazniku Občine Grosuplje in dnevu državnosti je včeraj potekala v Športni dvorani OŠ Louisa Adamiča Grosuplje. Ob tej priložnosti smo se skupaj poklonili občinskemu prazniku, obeležili dan državnosti ter se zahvalili posameznikom in organizacijam, ki s svojim delom pomembno prispevajo k razvoju in prepoznavnosti naše občine.
Slovesnosti so se udeležili župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič s soprogo Barbaro Tekavec Verlič, podžupana Janez Pintar s soprogo Marijo Mišmaš Pintar in Matjaž Trontelj s soprogo Mario Ano Slak Trontelj, direktorica občinske uprave Zdenka Grozde, prejemniki občinskih priznanj, občinske svetnice in svetniki, župnik župnije Grosuplje Martin Golob, predsednice in predsedniki krajevnih skupnosti, direktorji in ravnateljice javnih zavodov, vodje uradov občinske uprave, številni drugi ugledni gostje ter občanke in občani.
S fanfarami se je pričela slavnostna prireditev, sledili sta slovenska in evropska himna. Zbrane je nato nagovoril župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič.
Osrednji del slovesnosti je bila podelitev občinskih priznanj. Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom Občine Grosuplje je prejel Krizni center za otroke – Hiša zavetja Palčica, priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom Občine Grosuplje so prejeli župnijski oratoriji občine Grosuplje, priznanje Občine Grosuplje z zlatim znakom Občine Grosuplje pa je prejela Vera Šparovec.
Slovesnost je s povezovanjem programa vodil Nejc Krevs, praznično vzdušje večera pa so s svojimi nastopi pričarali Godba Slovenskih železnic in gost večera Gregor Ravnik.
Video: Brane Petrovič
Slavnostni nagovor župana Občine Grosuplje dr. Petra Verliča
Spoštovane občanke in občani, cenjeni prejemniki letošnjih priznanj, spoštovani gostje, dragi prijatelji naše občine! V veliko čast in veselje mi je, da vas lahko pozdravim ob našem občinskem prazniku, ki ga letos obeležujemo v posebej slovesnem času, v letu, ko praznujemo 35 let samostojne Republike Slovenije. Občinski praznik je vedno priložnost, da se ozremo na prehojeno pot, se zahvalimo vsem vam, ki s svojim delom bogatite našo občino in skupaj razmislimo o prihodnosti.
Dan državnosti pa nas spominja na enega najpomembnejših trenutkov naše zgodovine, na čas poguma, enotnosti in vere v lastne sposobnosti. Ob tej priložnosti bo v nedeljo pred mašo za domovino naš gospod župnik Martin Golob, ki ga lepo pozdravljam med nami, blagoslovil novo slovensko zastavo, ki je s cerkvenega hriba že danes vidna daleč naokoli. Smo ena izmed prvih občin v Sloveniji, kjer plapolajo slovenske zastave na izpostavljenih in dobro vidnih mestih po krajevnih skupnostih.
Po očetu osamosvojitve dr. Jožetu Pučniku pa je poimenovana tudi osrednja vpadnica v našo občino. Pred 35 leti so generacije Slovenk in Slovencev sprejele zgodovinsko odločitev. Verjele so, da si zaslužimo svojo državo, da smo sposobni prevzeti odgovornost za svojo prihodnost in da lahko kot narod stopimo na samostojno pot. Ta odločitev ni bila samoumevna. Zahtevala je pogum, odločnost in pripravljenost na žrtve.
Danes živimo v državi, ki je demokratična, mednarodno priznana in uspešna. Zato je prav, da se s spoštovanjem spominjamo vseh, ki so prispevali k nastanku naše države in njeni obrambi.
Spoštovani!
Zgodovina nas uči, da velike stvari nastajajo takrat, ko znamo stopiti skupaj. Tako je bilo ob osamosvojitvi Slovenije in tako je tudi v naši občini. Naša občina je v zadnjih letih naredila pomembne korake naprej.
Razvijamo infrastrukturo, gradimo in obnavljamo objekte, vlagamo v izobraževanje, šport, kulturo in skrb za vse generacije. V tem trenutku je odprtih kar nekaj pomembnih investicijskih projektov. Dovolite mi, da naštejem najpomembnejše.
Ureditev prostorov za satelitski urgentni center in nadzidava novega prizidka zdravstvenega doma z dodatnim nadstropjem v skupni vrednosti 1,8 milijona evrov. Nadzidava bo predvidoma končana novembra letos, satelitski urgentni center pa bo zaživel oktobra prihodnje leto. Rekonstrukcija lokalne ceste Gradišče - Polica v skupni vrednosti 700 tisoč evrov. Rekonstrukcija Industrijske ceste v Grosupljem v višini 1,9 milijona evrov, ki jo predajamo prometu konec julija letos. V aprilu se je pričela tudi rekonstrukcija lokalne ceste Žalna - Velika Loka v vrednosti 1,2 milijona evrov. Ureja se pločnik Spodnje Blato v višini 400 tisoč evrov.
Potem ko je bila v celoti zaključena prva faza kanalizacije skozi Račno in se prva gospodinjstva že priključuje na omrežje, se sedaj pričenja gradnja kanalizacije na Mlačevem v višini 2,5 milijona evrov. Pričenja se izgradnja novega športnega igrišča pri Osnovni šoli Louisa Adamiča na Tovarniški v višini 1,1 milijona evrov.
Ob tem naj še poudarim, da smo za naštete investicije skoraj tretjino sredstev, to je 3 milijone evrov, pridobili iz državnih in evropskih virov, ostalih 7 milijonov pa bomo zagotovili iz našega proračuna.
Ne morem pa mimo še nekaterih pomembnih projektov, ki so bili uspešno zaključeni v obdobju med lanskim in letošnjim občinskim praznikom. Odmevnejši Nogometni park Brinje v višini 4,8 milijona evrov bo sredi poletja že gostil prvoligaške tekme. Že omenjeni projekt kanalizacije Račna v višini 5 milijonov evrov. V okviru evropskega projekta pa je zaključena tudi rekonstrukcija regionalne ceste od Mlačevega do Račne z urejenimi podhodi za dvoživke.
Kot lahko vidite in če na hitro seštejemo, je bilo v preteklem letu angažiranih preko 20 milijonov evrov za investicije. Pri tem pa moramo poudariti, da ima občina stabilno finančno situacijo, brez bojazni, da ostale naloge ne bi bile realizirane.
Ob tem pa se zavedamo, da uspeha ne ustvarjajo zgolj investicije in projekti. Pravo bogastvo naše občine ste naši ljudje. Ljudje, ki s svojim delom, prostovoljstvom, ustvarjalnostjo in medsebojno pomočjo soustvarjate občino, na katero smo lahko ponosni.
Letos so nas zelo navdušili naši nogometaši Nogometnega kluba Brinje Grosuplje, ki so fantastično prišli v prvo nogometno ligo in moram reči, da je Grosuplje postalo pravo športno mesto in občina. Kako lepo je bilo gledati sončnice ob železniški postaji. Projekt, ki se je pričel pri nas, sedaj Slovenske železnice širijo po Sloveniji, za kar so prejele lani evropsko nagrado.
Danes sem ponosen na vas, dragi moji železničarji, da ste kot Godba Slovenskih železnic del našega praznika. Tudi vam izrekam čestitko za osvojeno visoko mednarodno priznanje in vam izrekam toplo dobrodošlico med nami. Lepo pa pozdravljam tudi našega občana, direktorja Slovenskih železnic Potniškega prometa, Miho Butara s soprogo Moniko. Prisrčno dobrodošla med nami.
Uživali smo v Gosposki kmetiji igralske sekcije Društva Sv. Mihaela Grosuplje, ki bo, kot slišim, po zelo uspešni premieri imela ponovitve že v septembru. Prepričali ste nas, drage igralke in igralci, da kulturni center rabimo že jutri, saj je obstoječa dvorana res premajhna, potem pa se bomo lahko kosali z londonskim West Endom in New Yorškim Broadwayem.
Čestitam našim gasilkam in gasilcem, ki imajo v svojem sestavu posebno specializirano tovorno vozilo za pomoč v naravnih nesrečah in je prišlo k nam brezplačno kot del državne pomoči. Videli smo, kako je bilo pred kratkim z neurjem v Komendi, brez takih vozil ne gre več. Veseli me, da ste gasilci sprejeli izziv in postali del dveh evropskih projektov, iz katerih bo poleg znanja možno dobiti tudi opremo. Med drugim bo kmalu kupljen poseben dron, ki bo predan v operativno rabo in pomoč.
Res iskrena hvala vsem, ki v naši občini živite in delate, za vso vašo podporo. Poglejte samo zadnjo stran Grosupeljskih odmevov. Kako veliko dogodkov se zgodi v 1 mesecu. In za njimi stojite vi, dragi naši občani in občanke. Iskrena hvala vam.
Posebna zahvala pa gre danes prejemnikom občinskih priznanj. S svojim delom ste pustili pomemben pečat v naši občini in postali zgled predanosti, odgovornosti in nesebičnega prispevka k skupnemu dobremu.
Drage občanke in občani, svet okoli nas se hitro spreminja. Sooča se z novimi izzivi, pa tudi z novimi priložnostmi. Prav zato je pomembno, da ohranimo vrednote, na katerih temeljita tako slovenska država kot naša lokalna skupnost. Sodelovanje, spoštovanje, solidarnost in odgovornost.
Naj nas spomin na leto 1991 navdihuje tudi danes. Naj nas opominja, da lahko največ dosežemo takrat, ko delujemo povezano. Ko verjamemo vase in ko znamo pogledati preko razlik ter iskati skupne cilje.
Ob občinskem prazniku želim vsem občankam in občanom izraziti iskreno zahvalo za vaš prispevek k razvoju naše občine. Ob dnevu državnosti vsem skupaj čestitam ob 35. obletnici samostojne Slovenije.
Naj bo naša občina še naprej prostor sodelovanja, napredka in medsebojnega spoštovanja. Naj bo Slovenija še naprej domovina, na katero bomo lahko ponosni. Iskrene čestitke ob občinskem prazniku in ponosen dan državnosti vam voščim.
Bog živi Slovenijo, srečno občina Grosuplje!
Vera Šparovec, prejemnica zlatega znaka Občine Grosuplje
Gospa Vera Šparovec je diplomirana vzgojiteljica predšolskih otrok in upokojena ravnateljica vrtca, ki svoje znanje in izkušnje z neugasljivim žarom že vrsto let prenaša na mlade, srednje in starejše generacije na različnih področjih družbenega življenja v občini Grosuplje.
Je ustanovna članica Kulturnega društva sv. Mihaela Grosuplje in kot aktualna podpredsednica društva njegova glavna gonilna sila ter aktivna članica gledališke in literarne sekcije. V številnih gledaliških predstavah prevzema vlogo režiserke, nepogrešljiv pa je tudi njen recitatorski prispevek na literarnih večerih, posvečenih Benečiji, Čebranskemu, Porabju, Mihaeli Zajc, Ludveju Potokarju in drugim.
S svojim predanim delom pomembno prispeva k ohranjanju kulturne dediščine, povezovanju lokalne skupnosti ter organizaciji številnih kulturnih, družbenih in domoljubnih prireditev v občini Grosuplje. S svojim dolgoletnim prostovoljnim delom spodbuja medgeneracijsko sodelovanje, krepi kulturno življenje občine ter prispeva k prepoznavnosti in ugledu lokalnega okolja.
Aktivna je na vseh področjih v župniji Grosuplje, tudi kot bralka beril, kjer s svojo srčnostjo, odgovornostjo in zgledom sodeluje pri verskem in družbenem življenju župnije ter prispeva k povezovanju ljudi, utrjevanju vrednot solidarnosti, spoštovanja in sodelovanja.
Vera Šparovec je dolgoletna in aktualna članica Sveta Krajevne skupnosti Grosuplje, ki s svojim delom dosledno zastopa interese občanov, sodeluje pri urejanju lokalnih vprašanj ter spodbuja razvoj krajevne skupnosti. Kot občinska svetnica s konstruktivnim delovanjem, posluhom za potrebe ljudi in odgovornim opravljanjem funkcije pomembno prispeva k razvoju občine Grosuplje ter izboljšanju kakovosti življenja občank in občanov.
Kot predsednica Kluba seniork in seniorjev Občinskega odbora SDS Grosuplje aktivno sodeluje pri oblikovanju pobud in projektov, ki prispevajo k razvoju občine, krepitvi demokratičnega dialoga ter vključevanju občanov v javno življenje.
S svojim dolgoletnim družbenim, kulturnim in javnim delovanjem predstavlja pomembno osebnost lokalnega okolja ter s svojim delom, predanostjo in zgledom pomembno prispeva k razvoju, promociji in ugledu Občine Grosuplje.
Župnijski oratoriji občine Grosuplje, prejemniki srebrnega znaka Občine Grosuplje
Oratoriji v grosupeljski dekaniji že desetletja tiho, a vztrajno ustvarjajo zgodbe, v katerih otroštvo dobi svojo najlepšo podobo. Po župnijah Šmarja - Sapa, Grosuplja, Žalne, Št. Jurija, Kopanja in Police so njihovi glavni junaki mladi ljudje, oratorijski voditelji in animatorji, ki v službi skupnosti darujejo tisto najdragocenejše, svoj čas, talente in srce. Polagajo jih v roke otrok, da bi zgradili prostor, kjer se vsak posameznik počuti sprejetega, ljubljenega in dragocenega.
Delo animatorjev ni samoumevno in ni plačano, a je neprecenljivo. V zgodnjih jutrih in poznih večerih pripravljajo igre, dramske prizore, delavnice in molitve, ki otrokom odpirajo svet dobrega, lepega in resničnega. Vsak nasmeh otroka, vsaka iskra v očeh in vsak pogumen korak je sad njihove potrpežljivosti, srčnosti in vere v mladega človeka. Ob tem pa rastejo tudi sami v odgovornosti, medsebojni povezanosti in poglabljanju osebne vere.
Njihovo delo se ne konča s spustom oratorijske zastave ali pospravljenimi rekviziti, temveč še precej dlje odmeva v srcih otrok, ki v njih vidijo svoje vzornike in varuhe najlepših spominov. Prijateljstva, ki se stkejo, trajajo dlje kot poletje, in skupnost postane nekaj otipljivega.
Zato oratorij ni le počitniški program, temveč dar skupnosti. Animatorji in voditelji s svojo predanostjo in nesebičnostjo dokazujejo, da največ šteje to, kar podarimo drug drugemu. To priznanje je poklon njihovi pogosto nevidni žrtvi, tihi veri v dobro in neizmerni ljubezni, s katero našo občino delajo lepšo, toplejšo in bolj človeško.
Krizni center za otroke – Hiša zavetja Palčica, prejemnik bronastega znaka Občine Grosuplje
Krizni center za otroke - Hiša zavetja Palčica je namenjen najmlajšim otrokom od rojstva do 6. leta starosti, ki so bili zaradi ogrožajočih razmer doma odvzeti svojim staršem. Hiša zavetja Palčica je odprla svoja vrata septembra leta 2007. Do danes je prag Palčice prestopilo že skoraj 600 otrok.
Razlogi, zaradi katerih otroci pridejo k njim, so različni: nezmožnost staršev, da poskrbijo za otrokove potrebe, odvisnosti staršev, nasilje v družini, težave v duševnem zdravju staršev, opustitev starševske skrbi, zapustitev otroka, odvzem prostosti staršem. V Hisi zavetja Palčica poskrbijo za vse otrokove potrebe. So strokovni delavci, mame, očetje, varuhi, vzgojitelji, gospodinje ... so vse to v eni osebi.
So dobro vpeti in sprejeti v lokalnem okolju. Pri organizaciji njihovega dela jim je v veliko pomoč Občina Grosuplje, Zdravstveni dom Grosuplje ter Osnovna šola Louisa Adamiča Grosuplje.
Fotografije in video: Travnik produkcija







