Projekti za mlade
Občina Grosuplje se vključuje in spodbuja projekte za mlade tako na lokalni, nacionalni kot tudi na mednarodni ravni.
Mladim prijazna občina
http://www.mladi-in-obcina.si/mladim-prijazne-obcine/
Certifikat Mladim prijazna občina je priznanje, ki ga za štiriletno obdobje podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja tistim slovenskim občinam, ki uspešno izvajajo ukrepe s področja mladinskih politik. Tovrstni ukrepi so usmerjeni v integracijo vedno novih generacij mladih (to je oseb, starih od 15 do vključno 29 let) v posamezne dele življenja družbe, predvsem pa v spodbujanje čim hitrejšega osamosvajanja mladih. Pri oceni uspešnosti izvajanja ukrepov je poseben poudarek namenjen področjem: načrtno obravnavanje področja mladine, participacije mladih, izobraževanja, mobilnosti, zaposlovanja, stanovanjske politike, informiranja mladih, mladinskega organiziranja in sodelovanja v skupnih projektih.
Vir: Mladim prijazne občine – Mladi in občina
Projekt SOLIDART
Občina Grosuplje je na razpisu programa Evropa za državljane skupaj s še 7 projektnimi partnerji uspešno prijavila projekt »SOLIDART: Network for the youth debate about the solidarity in crisis times, through creativity and art.« Občina Grosuplje v projektu sodeluje kot vodilni partner, ostali partnerji v projektu pa so: FAJUB - Federação de Associações Juvenis do Distrito de Braga (Portugalska), WIPSEE (Francija), Ayuntamiento de Dolores (Španija), Fundacja Autokreacja (Polska), Bulgarian Youth Association (Bolgarija), Preili County Council (Latvija) in Dimos Lariseon (Grčija).
Namen projekta SOLIDART je ustvariti trajnostno sodelovanje med udeleženci projekta na področju solidarnosti v časih krize. Mladi iz 8 različnih evropskih mest bodo s svojo ustvarjalnostjo in inovativnimi pristopi analizirali trenutno situacijo v Evropski uniji ter razpravljali o izzivih, s katerimi se soočamo. S tem namenom bo organiziranih tudi 8 mednarodnih dogodkov, v okviru projekta pa bodo nastali tudi promocijski spoti, priročnik s kreativnimi metodami državljanske participacije in spletna stran.
Europe Goes Local - EGL
http://www.movit.si/erasmus-mladi-v-akciji/razvojni-projekti/europe-goes-local/
Projekt Europe Goes Local – Podpora razvoju in krepitvi mladinskega dela na lokalni ravni (v nadaljevanju EGL) je projekt strateškega partnerstva, v katerem sodeluje 24 nacionalnih agencij programa Erasmus+: Mladi v akciji in se bo izvajal v obdobju 2016–2019. Projektne aktivnosti potekajo na nacionalni in mednarodni ravni ter se med sabo prepletajo. Njihov namen je prenos dobrih praks, medsebojno učenje in mreženje akterjev na področju mladinskega dela in podpore mladim z mednarodne na nacionalno in lokalno raven ter obratno, s ciljem vzpostavitve ali nadgradnje podpornih aktivnosti na področju razvoja in izvajanja mladinskega dela na lokalni ravni.
Vir: Movit - Erasmus+ Mladi v akciji
REthinking COllaborative Values for public services – RECOV
http://www.alda-europe.eu/newSite/project_dett.php?ID=120
Občina Grosuplje je skupaj z devetimi evropskimi občinami, med katerimi je vodilni partner Municipality of Centar Skopje (Makedonija), uspela pridobiti nepovratna evropska sredstva na razpisu programa Evropa za državljane (Mreža mest) za projekt RECOV (REthinking COllaborative Values for public services). Program EZD promovira skupno evropsko zgodovino in vrednote ter spodbuja evropsko državljanstvo in državljansko participacijo. Projekt je dvoletni in bo potekal od marca 2018 do marca 2020, vrednost projekta pa je 150.000 evrov. V sklopu projekta so predvideni štirje projektni sestanki, in sicer v Makedoniji, Italiji, na Portugalskem in v Belgiji. Njegov namen pa je okrepitev evropskega državljanstva ter zavedanja ciljev Evropske unije, pri čemer bo poudarek na vključenosti v javne storitve ter finančnih mehanizmih Evropske unije, ki so namenjeni lokalnim skupnostim. Poleg sodelovanja med občinskimi upravami in občani je pomembno tudi medgeneracijsko povezovanje, zato je predvidena je participacija vseh starostnih skupin, tudi mladih.
Vir: ALDA – Evropsko združenje za lokalno demokracijo
Dokumenti, povezani s projektom RECOV:
RECOV_info_template_en.pdf
Recommendations Collaborative public services co-working spaces and co-housing
Presentation RECOV project eng
Občina Grosuplje je jeseni 2017 sodelovala v projektu: Ključ do vključenosti: vključevanje mladih iz depriviligiranih območij – Youth Discovering Erasmus+
http://www.movit.si/erasmus-mladi-v-akciji/novice/detajl/clanek/kljuc-do-vkljucenosti-prizadevanje-za-vkljucevanje-mladih-z-depriviligiranih-obmocij-v-program-erasmus-mladi-v-akciji/
Cilj tega projekta je, da se organizacije, ki delajo z mladimi (med drugimi tudi občine) naučijo prijaviti na program Erasmus + Mladi v akciji – pri tem gre za mladinske izmenjave ali projekte strateških partnerstev.
Poleg nacionalnega srečanja v Ljubljani, smo bili prisotni tudi na mednarodnem srečanju v Murski Soboti, ki je bilo namenjeno spoznavanju bodočih partnerjev iz Portugalske, Estonije, Belgije, Romunije in Slovenije, spoznavanju s programom in procesu prijave projektov v program, hkrati pa je bila s tem omogočena izmenjava dobrih praks in mreženje.