Udeležence na delavnici »Ostanimo mobilni« je obiskala tudi ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek
Pričel se je Evropski teden mobilnosti, ki že tradicionalno poteka od 16. do 22. septembra, letos se odvija pod sloganom »Združuj in učinkovito potuj« in je posvečen predvsem starejšim.
V tem tednu bodo zato številne občine organizirale delavnice »Ostanimo mobilni« ter druge spremljajoče aktivnosti, s katerimi želimo prispevati k večji ozaveščenosti o pomenu trajnostne mobilnosti med starejšimi. Predstaviti jim želimo drugačne rešitve pri prevozu in organizaciji dnevnih poti ter koristi hoje za zdravje in dobro počutje, kot tudi socialne, ekonomske in okoljske prednosti pešačenja, kolesarjenja in uporabe javnega prevoza.
Delavnica »Ostanimo mobilni« je v Grosupljem potekala že v ponedeljek, 17. septembra 2018. V prostorih Družbenega doma Grosuplje se je zbralo lepo število starejših, članic in članov Društva upokojencev Grosuplje, Društva upokojencev Šmarje - Sap, Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje, Društva Šola zdravja, pa tudi tisti, ki radi obiskujejo Center aktivnosti Grosuplje.
Pred pričetkom je vse udeležence lepo pozdravil župan dr. Peter Verlič. Tema letošnjega Evropskega tedna mobilnosti je potovanje z različnimi oblikami prevoznih sredstev, da bi bila uporaba javnega prometa čim bolje izkoriščena. Poseben poudarek je dan predvsem starejšim, za nas, kot Občina prijazna starejšim, pa je tako ta tema še posebej zanimiva. Želimo si namreč uporabo javnega prometa in možnosti, ki se ponujajo na tem področju, tudi starejšim še približati.
Župan je še povedal, da je zelo vesel, da smo bili med prvimi občinami v Sloveniji, ki smo mestni avtobus uspešno integrirali v medkrajevne prevoze. Linija 3G je tako predstavljala primer dobre prakse tudi za marsikatero drugo občino. Prav tako smo v sodelovanju z Ljubljanskim potniškim prometom uvedli linijo 31, minibus, ki brezplačno vozi iz avtobusne postaje do zdravstvenega doma. Glede na to, kako je z zasedenostjo tega minibusa, razmišljamo tudi o možnostih uvedbe prevoza na klic.
Ob tej priložnosti pa je župan z vsemi delil še novico, da smo pred kratkim z Ministrstvom za infrastrukturo podpisali pogodbo, na podlagi katere smo prejeli 1.600.000 evrov nepovratnih evropskih sredstev, in že prihodnje leto se bo zadaj za občino zgradila parkirna hiša. Ta bo omogočala, da se bomo tisti, ki bomo avto parkirali v tej hiši, nato lahko z mestnim avtobusom ali vlakom odpeljali naprej proti prestolnici.
Sicer pa v občini veliko pozornosti namenjamo gradnji pločnikov, v okviru Ljubljanske urbane regije urejamo tudi kolesarske steze, prav tako pa je tudi državna kolesarska pot zdaj definirana od Ljubljane preko Škofljice, pa preko Grosupljega in naprej.
»Jaz si seveda želim, da nam danes tudi vi tukaj pomagate s kakšno idejo, predlogom, kako stvari izboljšati, da nas opozorite na kakšen problem, ki ga bomo potem skušali tudi rešiti,« je udeležencem delavnice še dejal župan.
V delavnice je nato udeležence popeljal Gregor Steklačič iz Ministrstva za infrastrukturo.
»Letošnja tema Evropskega tedna mobilnosti na slovenski ravni je »ostanimo mobilni« oz. usmerja se na starejše. V Sloveniji je čedalje več starejših, populacija se stara, ne vemo pa, če se mobilnostne možnosti temu prilagajajo,« je dejal.
Evropa z Evropskim tednom mobilnosti promovira trajnostno mobilnost. V okviru te mobilnosti pa poznamo različne načine, ki jih lahko uvrščamo med trajnostne. Prvi takšen način mobilnosti je zagotovo peš hoja, s kolesom smo hitrejši, na daljše razdalje pa je gotovo najbolj trajnostna oblika prevoza uporaba avtobusov, vlakov, tramvajev. Tudi avto lahko uvrščamo med trajnostno obliko prevoza, če je v njem več oseb. V Sloveniji se v povprečju z enim osebnim vozilom pelje 1,2 potnik, kar pomeni, da imamo ¾ avtomobila neizkoriščenega. Pomembna pri tem pa je tudi multimodalnost, ki pomeni uporabo več različnih načinov prevoza za eno opravljeno pot. Slogan, ki ga zato uporabljamo, je »združuj in učinkovito potuj«.
V sklopu delavnice so tako udeleženci najprej prisluhnili teoretskim vsebinam, govorili so o zdravju in mobilnosti, varnosti in mobilnosti, uporabi avtobusa in vlaka. Sledil je praktični del, ko so se v več skupinah odpravili peš po mestu, nekateri do zdravstvenega doma, drugi do tržnice, tretji do knjižnice, četrti do trgovin, ena skupina pa se je odpravila do avtobusne postaje, kjer so preizkusili polnjenje in uporabo urbane ter pregledali vozne rede na avtobusni in železniški postaji.
V zadnjem delu pa so spet zbrani v Družbenem domu Grosuplje razmišljali in zbirali svoje predloge, kako bi lahko naredili hojo po mestu še bolj prijazno tudi starejšim. S svojim obiskom jih je takrat presenetila in jim prisluhnila tudi ministrica za infrastrukturo mag. Alenka Bratušek. Kot je povedala, gre za njen prvi uradni delovni obisk. Veseli smo, da je obiskala prav našo občino, župan dr. Peter Verlič in direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar pa sta jo seveda ob tej priložnosti povabila tudi na kratek obisk v občinsko hišo.