SLOVESNOST OB OBČINSKEM IN DRŽAVNEM PRAZNIKU DNEVU DRŽAVNOSTI 2019
V sredo, 19. junija 2019, je v avli Osnovne šole Louisa Adamiča Grosuplje potekala Slovesnost ob občinskem in državnem prazniku dnevu državnosti s slavnostno sejo Občinskega sveta Občine Grosuplje. Še pred pričetkom slovesnosti pa smo ta že tako prazničen dan izpopolnili še s slovesno položitvijo temeljnega kamna za izgradnjo prizidka k Osnovni šoli Louisa Adamiča Grosuplje, ki bo šolo obogatil s kar 8 novimi učilnicami, pa tudi novo športno dvorano. Še en razlog več za veselje, še en razlog več za ponosno praznovanje dneva državnosti.
Slovesnosti, ki sta jo naznanili slovenska in evropska himna, so se udeležili gostje: župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar s soprogo, župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad, župan občine Škofljica Ivan Jordan, podžupan občine Škofljica Boris Zupančič, podžupan občine Dobrepolje Jože Prijatelj, dobitniki priznanj Občine Grosuplje, občinski svetnice in svetniki Občine Grosuplje, predsednice in predsedniki krajevnih skupnosti, vodje uradov občinske uprave Občine Grosuplje in zastopniki zavodov Občine Grosuplje.
Slavnostno nas je nagovoril župan dr. Peter Verlič, ob praznovanju občinskega praznika pa so bila podeljena tudi priznanja Občine Grosuplje. Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom Občine Grosuplje je prejel Alojz Zajc, priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom Občine Grosuplje je prejela Marija Podvršič, dobitnik priznanja z zlatim znakom Občine Grosuplje pa je bilo Turistično društvo Cer Cerovo.
K popolnosti dogodka so s čudovito pesmijo in glasbo prispevali: Iva in Maja Režek, Petra Ceglar, Ženska vokalna skupina Brinke in Pihalni orkester Glasbene šole Grosuplje. Skozi prireditev nas je popeljala Tadeja Anžlovar.
Župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič je v svojem govoru povedal, da je prav ta dan potekala tudi redna seja Občinskega sveta Občine Grosuplje, ki pa je bila prelomna.
Župan dr. Peter Verlič je povedal, da je ta dan, pred pričetkom slovesnosti, potekala tudi redna seja Občinskega sveta Občine Grosuplje. »In mislim, da je bila na nek način današnja seja prelomna,« je dejal.
Prva zelo lepa novica je ta, da smo po šestih letih muk in trpljenja sprejeli Spremembe in dopolnitve Občinskega prostorskega načrta občine Grosuplje. Na občini smo bili pri njegovi pripravi hitri, vendar pa so morali dati svoje pozitivno soglasje zanj tudi vladni uradniki, šestindvajset nosilcev urejanja prostorov. Kar pa je zadevo precej zavleklo. »Ampak danes smo 30 ha zemljišč spremenili v zazidljiva. Predvsem so to tista zemljišča, na katere čakajo naši občanke in občani, da bodo lahko začeli graditi, bo pa to tudi podlaga za naše razvojne načrte. Koščakov hrib in Športni park Brezje bosta zdaj lahko stopila na pot svojega razvoja in svoje prihodnosti v občini Grosuplje,« je dejal.
Drugi razlog pa je bil sprejem Osnutka Odloka o ustanovitvi organa skupne občinske uprave »Skupna občinska uprava 5G«. Pet občin, Ig, Škofljica, Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje, smo se odločile, da se povežemo v hitro omrežje, ki mu rečemo 5G. »To je pet občin, ki so si med seboj enake, ki so vse gospodarne, gostoljubne in globalne, in bodo s svetlobno hitrostjo med seboj povezale sile, energijo in seveda tudi racionalizirale delo občinskih uprav,« je pojasnil župan in še dejal: »Tako bomo lahko še bolj uspešni«.
Povedal je še, da zgodbo gradimo na podlagi dobrih izkušenj iz medobčinskega inšpektorata in pa medobčinskega razvojnega centra. V tem kratkem času delovanja medobčinskega razvojnega centra je samo občina Grosuplje dobila kar 4,5 milijonov evrov evropskih sredstev. Prepričan je, da podobno velja tudi za ostali dve občini, ko nas bo sodelovalo še več, bomo še uspešnejši.
Naše investicije pa se seveda nadaljujejo. Pred pričetkom slovesnosti smo položili temeljni kamen za prizidek k šoli in novo športno dvorano, že lahko vidimo tudi gradbeno jamo za parkirno hišo po sistemu P + R. V celoti se bo preuredila Železniška postaja Grosuplje, urejati bomo začeli center Grosupljega s Kolodvorsko cesto in graditi zadrževalnik Veliki Potok, da bo Grosuplje varno pred poplavami.
»To nam lahko uspe samo če smo složni, če smo delovni,« je še dejal župan in vsem nam čestital ob občinskem prazniku in dnevu državnosti. »Praznujmo ga ponosno,« je govor sklenil župan.
Priznanje Občine Grosuplje z zlatim znakom Občine Grosuplje je prejelo Turistično društvo Cer Cerovo.
Turistično društvo Cer Cerovo velik del svoje pozornosti namenja ohranjanju narave in spodbujanju spoštljivega odnosa do njenih lepot in malih ter velikih prebivalcev. Pri tem v veliki meri apelirajo na mlajše generacije. Zato so še posebno ponosni na mlade vodnike, ki so pod okriljem društva Cer, Zavoda za gozdove in Turistične zveze Slovenije opravili izobraževanje s področja gozdne pedagogike.
Njihov trud ni ostal neopažen niti s strani državnih inštitucij. Turistična zveza Slovenije jim je v lanskem letu podelila priznanje za 2. mesto v kategoriji tematskih poti Slovenije v okviru tekmovanja Moja dežela - lepa in gostoljubna. Že pred leti pa so prejeli priznanje Turistične zveze Slovenije za naj tematsko pot ljubljanske regije.
Poleg tega, da s svojim programom združuje ljubitelje narave, so v lanskem letu naredili korak naprej tudi pri združevanju turističnih društev Občine Grosuplje. Pri projektu Razširitve naravoslovne učne poti Po sledeh vodomca so namreč poleg društva Cer sodelovali tudi Turistično društvo Tabor Cerovo, Turistično in okoljsko društvo Županova jama in Lovska družina Taborska jama. Njihovo medsebojno sodelovanje je lep dokaz, da je v slogi moč in da skupaj zmoremo več. Njihovi naslednji projekti pa so usmerjeni predvsem v izobraževanje mladih na področju ohranjanja narave ter v razvoj turizma v gozdnem prostoru.
Priznanje Občine Grosuplje s srebrnim znakom Občine Grosuplje je prejela Marija Podvršič.
Marija Podvršič, po izobrazbi profesorica razrednega pouka, z nazivom svetovalka, je bila vse od 1. 9. 1981 pa do 31. 8. 2019 učiteljica razrednega pouka in vodja Podružnične osnovne šole Polica.
Vseskozi se je zavedala pomena sodelovanja šole s starši in okoljem nasploh. Za čim večjo povezanost z okoljem je v vzgojno-izobraževalni program vključevala obiske pri lokalnih prebivalcih (čebelarju, čevljarju, kmetu, sadjarju,…). Starše učencev je večkrat povabila k pouku, na delavnice, srečanja in številne prireditve. Ves čas se je samoizobraževala. Njena želja je bila oblikovati »odprto« šolo s kompetentnimi učitelji, ki so jim na prvem mestu učenci - ne glede na njihove sposobnosti, status, veroizpoved ali narodnost. Želela si je enakopravno sooblikovanje šolske skupnosti vseh, učiteljev, staršev in učencev. Šola na Polici je pod njenim okriljem postala duša kraja.
Idejno, vsebinsko in scensko so pod njenim vodstvom ob angažiranem sodelovanju sodelavcev nastali številni nastopi za starše, javne prireditve in projekti. Naj navedemo le nekatere:
- Šolski okoliš - moj domači kraj, za katerega je šola Polica 29. 10 1993 dobila občinsko nagrado in plaketo Louisa Adamiča za dosežene posebne uspehe trajnejšega pomena na področju sodelovanja s krajani in krajevno skupnostjo;
- Starinske besede in reki;
- Premična in nepremična dediščina v domačem kraju;
- Ob vaški lipi;
- Igra nas bogati - igre nekoč in danes;
- Naše kulturne poti (v KS Polica) - pohodi z lučkami;
- Ohranjanje etnografske kulturne dediščine okolja - delavnice;
- Ko se razumemo, je življenje lepše (vključevanje tujcev).
Vsi ti »utrinki življenja in dela poliške šole« so opisani v Šolski kroniki, ki jo ga. Podvršič piše od leta 1990 in predstavlja dragocen kronološki pregled življenja in dela šole.
Od leta 1994 je ogromno energije in prostega časa namenila tudi prizadevanjem za gradnjo nove šole. Bila je pobudnica sestankov s KS Polica, starši, vodovodnim odborom Bistrina, vodstvom šole in občino.
Leta 1999 so pod njenim vodstvom na šoli pripravili prvi BAZAR za izgradnjo nove šole, na katerega so povabili tudi župana in občinske svetnike. Ponovili so ga leta 2002. O tem je v občinskem glasilu Odmevi v članku Bazar v OŠ Polica za gradnjo nove šole pisala občinska svetnica Vera Šparovec.
Sledili so izredni roditeljski sestanki, sestanki z županom, s predstavniki občinskega odbora za investicije, KS Polica, z ravnateljico OŠ Brinje Grosuplje, s starši in krajani. Leta 2005 so na njeno pobudo ustanovili Iniciativni odbor za reševanje prostorske problematike in gradnjo nove šole na Polici.
Leta 2008 je odbor s perečo problematiko pisno seznanil Kabinet predsednika vlade, Ministrstvo za finance, Ministrstvo za šolstvo in šport, Ministrstvo za javno upravo in ministra brez resorja, pristojnega za področje lokalne samouprave in regionalne politike. Potekale so številne aktivnosti.
Leta 2009 je bila zaradi izvajanja pouka v župnišču izpostavljena inšpekcijskim pregledom, številnim obiskom novinarjev (intervjuji), podala je izjavo za TV SLO in v Grosupeljskih odmevih objavila članek Polica potrebuje novo šolo. In ko na Polici skoraj nihče več ni verjel v gradnjo nove šole, je ohranjala vero in zaupanje.
Ob vsem tem pa je vsako leto znova iskala prostorske rešitve za izvajanje pouka, saj je število učencev iz leta v leto naraščalo.
1. septembra 2016 smo dočakali položitev temeljnega kamna, leto kasneje pa odprtje nove šole na Polici. Ob odprtju je šola izdala zbornik Nova šola na Polici, katerega urednica je bila prav ga. Podvršič, prispevala pa je tudi številne članke ter poskrbela za njegovo grafično in slikovno podobo.Osrednji dogodek odprtja je bila prireditev, ki je nastala pod njenim vodstvom in ki je bila po besedah župana dr. Petra Verliča »veličastna«. Častni gost, predsednik Republike Slovenije g. Borut Pahor, ji je v spomin in v znak hvaležnosti podaril slovensko zastavo, ki jo podarja posameznikom in skupnostim, ki so zelo veliko osebno prispevali k temu, da je naša skupnost, naša nacija, narod, država, domovina bolj povezana. Svojo gesto je argumentiral z besedami, da »ga. Podvršič povezuje, ne samo otroke in učitelje, ampak tudi vse krajane, starše, v celoto, ki živi skupaj - eden za drugega, drug z drugim in ne drug mimo drugega«.
Po pridobitvi nove šole s čudovito in veliko telovadnico je na željo krajanov postala pobudnica ustanovitve Športnega društva Polica. Društvo, ki so ga ustanovili avgusta 2017, je danes zelo aktivno in številčno, predvsem pa: tako kot poliška šola povezuje krajane Polica.
Ga. Podvršič z 31. 8. 2019 odhaja v zasluženi pokoj. Ob koncu njenega zelo uspešnega poučevanja in vodenja Podružnične osnovne šole Polica je prav, da je to tudi ustrezno nagrajeno.
Priznanje Občine Grosuplje z bronastim znakom Občine Grosuplje je prejel Alojz Zajc.
Alojz Zajc je bil polnih 50 let krajevni odbornik in član sveta Krajevne skupnosti Grosuplje, pri čemer je bil zadolžen za območje vzhodnega dela KS Grosuplje z naselji Sp. Blato, Praproče, Gatina in Sp. Duplice. Vsa leta je bil dejaven član PGD Gatina, kjer je opravljal razne odgovorne funkcije, med drugim je bil dva mandata tudi predsednik. Lojze je še vedno nepogrešljiv tudi med polharji in lovci, aktiven pa tudi kot planinec, saj je med drugim veliko prijateljev in znancev prvič popeljal na Triglav.
Pred Lojzetovim obdobjem je razvoj infrastrukture na območju vzhodnega dela KS Grosuplje močno zaostajal. Grozilo je počasno umiranje vasi, saj so se mladi in izobraženci, ki bi lahko pripomogli k hitrejšemu razvoju, množično odseljevali. Med preprostimi ljudmi je bilo sicer prisotnega dovolj patriotskega čuta, a brez sposobnega, pogumnega in predanega voditelja za preobrat ni bilo veliko možnosti.
Lojze se ob pogledu na hiter razvoj okoliških krajev, skupaj z ostalimi naprednimi sovaščani, nikakor ni mogel sprijazniti s tem, da v razvoju domačega kraja ni mogoče narediti nič. V poznih šestdesetih letih je bil pod njegovim vodstvom izveden prvi projekt - nova cesta med Gatino in Sp. Blatom, ki je naselje Gatina približala hitro razvijajočemu Grosuplju. Nato je sledila izgradnja vodovoda, prve telefonije in kanalizacije ter asfaltiranja lokalnih cest. Vsi navedeni projekti so bili izvedeni izključno z lastnimi finančnimi sredstvi in prostovoljnim delom krajanov. Ni potrebno omenjati, kakšen zalogaj je bil to za ne ravno premožne krajane. Pod Lojzetovim vodstvom je bila v devetdesetih letih izvedena širitev pokopališča in izgradnja mrliške vežice na Gatini, pozneje v času njegovih mandatov svetnika KS Grosuplje pa še postopna izgradnja javne razsvetljave ter sodobne kanalizacije, skupaj z obnovo ostale infrastrukture. Ob koncu zadnjega mandata se je Lojzetu v lanskem letu uresničila njegova velika želja, zagotoviti asfaltno pot do vsake hišne številke v njihovem območju.
Tudi Lojzetov prispevek pri urejanju problematike smetišča na Stehanu in v Špaji dolini je bil zelo velik. Za ugodno rešitev je bilo potrebno vložiti veliko naporov, modrosti in tudi poguma. Ob vseh projektih pa je kot delaven in odgovoren svetnik budno spremljal tudi izvajanje komunalnih dejavnosti, kot je vzdrževanje in pluženje cest, urejanje vodotokov, upravljanje pokopališča in še marsičesa drugega, vse v skrbi dobrega gospodarja.
Video: Brane Petrovič