Otrokom v vrtcu Kobacaj sta se na tradicionalnem slovenskem zajtrku pridružila župan dr. Peter Verlič in direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar
V petek, 15. novembra 2019, sta župan dr. Peter Verlič in direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar sprva obiskala naše najmlajše v vrtcu Mojca. Polni so bili pričakovanja na tradicionalni slovenski zajtrk, saj zdaj že dobro vejo, da je ta zajtrk res okusen. Že je bil pripravljen med, maslo, kruh, mleko in jabolka. A zgodaj zjutraj, še pred zajtrkom, smo najprej prisluhnili dobro poznani pesmi Lojzeta Slaka Čebelar. Naši najmlajši so jo zapeli res veselo in glasno, tako da županu in direktorju ni preostalo drugega, kot da sta se jim že po nekaj uvodnih taktih pridružila. Na trobento pa nas je spremljal Žan Krejan Cingerle.
Sicer pa je vzdušje v vrtcu Mojca praznično tudi drugače, Mojca bo namreč v letošnjem šolskem letu praznovala svoj 10. rojstni dan. To pa je bil tudi razlog, da sta jih župan dr. Peter Verlič in direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar ta dan obiskala, kljub temu da sta malčkom iz vrtca Kobacaj že prej obljubila, da se bosta letos na zajtrku pridružila njim, ko so njima prijazno prinesli lepo vabilo.
In sta se tudi jim. Metuljem v Mojci sta zaželela »dober tek« ter seveda lepo praznično leto in se odpravila do Metuljev in Kapljic v Kobacaja. Tudi tam se je nadaljevalo s čudovitimi pesmicami. »Z rož'ce na rož'co leta čebela, pridno nabirati se ji mudi,…« je govorila ena, slišali smo jo prvič in bila je zelo lepa. Potem pa je prišel čas za tradicionalni slovenski zajtrk. Malčki so županu in direktorju zaupali, da so žemljice spekli kar sami, tudi maslo so kar sami pripravili. Res so nas presenetili.
»Dan se najlepše začne takrat, ko je tradicionalni slovenski zajtrk, ko obiščemo najmlajše v naših vrtcih, ko pridem v družbo prisrčnih otrok, veselih, nasmejanih« je ob dogodku dejal župan. Sicer pa so malčki v Kobacaju županu in direktorju zaupali, da grejo že naslednje leto v 1. razred, na kar pa jim je župan odgovoril, da se bodo zagotovo, če prej ne, spet srečali takrat.
Petek, 15. november 2019, je sicer bil dan, ko smo v Sloveniji obeležili dan slovenske hrane, dobro poznan po projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ko imajo otroci v vrtcih in osnovnih šolah po vsej Sloveniji zajtrk z živili iz lokalnega okolja. Projekt skupaj pripravljajo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvo za zdravje, Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za okolje in prostor, Čebelarska zveza Slovenije in številni drugi partnerji.
Namen projekta pa je izobraževati, obveščati in ozaveščati šolajočo mladino in vzporedno v določenem obsegu tudi širšo javnost o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil slovenskega izvora, pomenu kmetijske dejavnosti in čebelarstva za pridelavo, okolje, gospodarske dejavnosti in za širše okolje, o pravilnem ravnanju z odpadki, ki nastajajo pri vsakodnevnih dejavnostih ter racionalnem ravnanju z embalažo.
Poudarek se daje tudi splošnemu ozaveščanju mladine o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.