Na srečanju Predsedstva SOS in Komisije SOS za razvojne projekte o naložbenih prioritetah RS v obdobju 2021 - 2027
V petek, 10. januarja 2020, je v Grosupljem potekalo delovno srečanje Predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS) in Komisije Skupnosti občin Slovenije (SOS) za razvojne projekte v naslednji finančni perspektivi 2021 - 2027. Predsednika Komisije SOS za razvojne projekte mag. Damijana Jaklina, podpredsednico Komisije SOS za razvojne projekte Jasmino Selan, ki je tudi vodja področja varstva okolja in urejanja prostora naše nove Skupne občinske uprave 5G, prej vodja Medobčinskega razvojnega centra, predsednika Razvojnega sveta kohezijske regije Vzhodna Slovenija dr. Ivana Žagarja, podpredsednika Razvojnega sveta kohezijske regije Zahodna Slovenija Uroša Bežana in vse ostale zbrane je pred pričetkom sestanka pozdravil direktor Občinske uprave Občine Grosuplje mag. Dušan Hočevar in jim izrekel dobrodošlico v naši občini.
Delovno srečanje je tokrat v prvi vrsti potekalo z namenom, da se na pobudo Službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko kot Skupnost občin Slovenije, katere članica je tudi naša občina, odzovejo na dokumenta, ki ju je služba pripravila: Naložbene potrebe Republike Slovenije za obdobje 2021-2027 in Ozemeljski pristop pri financiranju razvojnih priložnosti funkcionalnih urbanih območij iz evropskih politik/skladov.
Naložbene prioritete oz. predlogi ukrepov, navedeni v prvem dokumentu, sicer zasledujejo naslednjih 5 ciljev:
- pametnejša Evropa s spodbujanjem inovativne in pametne gospodarske preobrazbe;
- bolj zelena, nizkoogljična Evropa s spodbujanjem prehoda na čisto in pravično energijo, zelene in modre naložbe, krožno gospodarstvo, prilagajanje podnebnim spremembam ter preprečevanje in upravljanje tveganj;
- bolj povezana Evropa z izboljšanjem mobilnosti in regionalne povezljivosti informacijske in komunikacijske tehnologije;
- bolj socialna Evropa za izvajanje evropskega stebra socialnih pravic;
- Evropa, ki je bliže državljanom, in sicer s spodbujanjem trajnostnega in celostnega razvoja mest, podeželja in obalnih območij ter lokalnih pobud.
Članice in člani Predsedstva SOS in Komisije SOS za razvojne projekte so tako na delovnem srečanju podali svoje predloge, pobude na predlagane naložbene prioritete v prvem dokumentu, prav tako so predlagali tudi dopolnitve, ki bi bile po njihovem mnenju potrebne, v drugem dokumentu.
Naj še omenimo, da sredstva evropske kohezijske politike predstavljajo pomembna razvojna sredstva, pred nami pa je novo programsko obdobje 2021 - 2027.
Jana Roštan