V okviru projekta LIFE Climate Path 2050 izšlo Podnebno ogledalo 2020
Kot občina smo razvojno naravnani, a naša prihodnost bo lepa le, če bodo naša ravnanja tudi odgovorna, če bomo tudi do narave, do našega planeta spoštljivi.
Z zavedanjem tega med drugim aktivno sodelujemo v evropskem projektu LIFE Climate Path 2050 (Podnebna pot 2050), ki se osredotoča na podnebne aktivnosti.
Projekt izvaja Institut Jožef Stefan, Center za energetsko učinkovitost, namenjen pa je spremljanju napredka in načrtovanju podnebnih ukrepov za zmanjšanje emisij na področjih stavb, prometa, industrije, kmetijstva, gozdarstva in odpadkov. Ker igramo pomembno vlogo pri načrtovanju in izvajanju ukrepov ne le na občinski, ampak tudi na nacionalni ravni tudi občine, so na institutu že pred letom in pol, 5. oktobra 2018, za občine vzpostavili Lokalni semafor podnebnih aktivnosti, spletno platformo, v kateri smo sicer kot pilotni partner aktivno sodelovali že v njeni testni fazi oz. že v času njene vzpostavitve. Z Lokalnim semaforjem podnebnih aktivnosti lahko sedaj občine celovito preverimo, kako smo pri izvajanju podnebnih ukrepov uspešne.
V torek, 23. junija 2020, pa so nam iz Instituta Jožefa Stefana ponosno sporočili, da je v okviru projekta izšlo tudi tretje Podnebno ogledalo. Podnebno ogledalo 2020 je dokument, v katerem so za Slovenijo predstavljene glavne ugotovitve spremljanja izvajanja ukrepov za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov (TGP) v letu 2019.
Sestavlja ga več sklopov:
- Ocena doseganja ciljev, v katerem so povzete vse glavne ugotovitve glede doseganja ciljev na področjih zmanjševanja emisij TGP ter povečevanja energetske učinkovitosti in deleža obnovljivih virov energije (OVE) v bruto rabi končne energije;
- Promet, kjer je celovito prikazano stanje na področju zmanjševanja emisij TGP v sektorju prometa;
- Stavbe, v katerem je celovito prikazano stanje na področju zmanjševanja emisij TGP v sektorju stavb;
- Kmetijstvo, ki vključuje celovit prikaz stanja na področju zmanjševanja emisij TGP v sektorju kmetijstva;
- Ostali sektorji, kjer je celovito prikazano stanje na področju zmanjševanja emisij TGP v sektorjih industrija neETS - raba goriv in procesne emisije, energetika neETS, odpadki ter raba zemljišč, spremembe rabe zemljišč in gozdarstvo;
- Večsektorski ukrepi, v katerem je prikazano stanje na področju zmanjševanja emisij TGP z ukrepi, ki so namenjeni več sektorjem. Vključena so področja zelene gospodarske rasti, usposabljanja, izobraževanja, informiranja in promocije ter ostalih večsektorskih ukrepov;
- Emisije TGP in sektor EU-ETS, kjer je za sektor, ki sicer ni vključen v OP TGP, je pa pomemben s stališča zmanjševanja emisij TGP, pripravljen pregled kazalcev ter stanja in izvajanja ukrepov v tem sektorju.
Pomemben del Podnebnega ogledala 2020 je tudi povzetek za odločevalce, v katerem so strnjeni glavni zaključki spremljanja izvajanja ukrepov, po potrebi skupaj s predlogi za boljše usmerjanje ukrepov in pričakovanimi učinki teh aktivnosti. Namen Podnebnega ogledala je namreč ravno podpora pri odločanju o usmerjanju aktivnosti, ki je potrebno za nadgradnjo izvajanja obstoječih ukrepov.
Glavne ugotovitve iz Podnebnega ogledala 2020 pa so za vse nas zbrali v poročilu: CILJI V LETU 2020 SO PRVI MEJNIK NA POTI V PODNEBNO NEVTRALNO DRUŽBO. Vabljeni k branju!