Strategija varstva in razvoja zelene infrastrukture v Ljubljanski urbani regiji
Ta je bila izdelana v okviru projekta PERFECT, v katerem kot projektni partner sodeluje tudi Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije, v njej pa so z namenom izboljšanja izvajanja regionalnih razvojnih politik s področja varstva in razvoja zelene infrastrukture na območju Ljubljanske urbane regije, katere del je tudi naša občina, predlagani vizija, cilji razvoja, tipologija zelene infrastrukture ter tudi ukrepi za določena homogena območja v Ljubljanski urbani regiji.
»Ustvariti želimo dobro in strateško načrtovano in upravljano omrežje naravnih in ustvarjenih zelenih površin, ki bo zagotavljalo številne koristi tako za prebivalce kot tudi za okolje in naravo. Najbolj vredna naravna območja v regiji bodo varovana pred pritiski urbanizacije in prekomernim obiskom. Zeleni koridorji bodo povezovali urbane zelene površine in okoliško krajino, kar bo prispevalo k večji biotski pestrosti v mestih, kroženju zraka, lažjemu prehajanju živalskih vrst ter hkrati nudilo nove možnosti prebivalcem za rekreacijo in preživljanje prostega časa v naravi. Vodotoki, obvodne površine in poplavna območja se bodo ohranjali v čim večji meri neposeljeni, sonaravno urejeni in ustrezno vzdrževani, kar bo bogatilo podobo krajine in hkrati zmanjševalo škodljive posledice poplav. Ljubljanska urbana regija bo postala najbolj zelena urbana regija v Evropi, kjer bo zdravo in kakovostno življenje v stiku z naravo danost in ne izbira (Strategija ZI LUR, 2019, str. 31).«
Namen projekta PERFECT je sicer izboljšati izvajanje regionalnih razvojnih politik na področju varstva in razvoja naravne dediščine, izvaja pa se v okviru programa INTERREG Evropa.
Jana Roštan