Župan dr. Peter Verlič: »Vse se začne pri dobrem projektu, ki je koristen in potreben za ljudi.«
Vir fotografije: https://www.planetgv.si/
Slovenija je v obdobju 2014-2020 iz evropske blagajne dobila le 39 odstotkov njej namenjenih sredstev in želimo si, da bi bili v naslednjem obdobju uspešnejši. Da bo temu tako, pa bo ključnega pomena sodelovanje in usmerjenost v projekte, ki so zeleni, odporni in digitalni.
O tem so v torek, 9. februarja 2021, na konferenci Zlati kamen spregovorili župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič, državna sekretarka mag. Monika Kirbiš Rojs in direktor oddelka za izvozno in razvojno financiranje pri SID banki Gašper Jež.
Župan dr. Peter Verlič se spominja, ko je pred 10 leti prevzel vodenje Občine Grosuplje, in ko smo takrat kot nova ekipa videli, kako zelo smo v občini podhranjeni z družbeno infrastrukturo, kot so šolski prostori, in prav tako s komunalno infrastrukturo. Seveda smo se nemudoma vprašali, kako dobiti dodaten denar, temu pa je sledilo vprašanje, kako projekte pripraviti, da bomo prišli do financiranja. Kot vemo, je občinski proračun za vse te investicije premajhen.
Takrat, aktualna je bila evropska finančna perspektiva za obdobje 2007-2013, sva dve občini, Grosuplje in Ivančna Gorica, skupaj uspešno prijavili kohezijski projekt nove čistilne naprave in dodatnih kilometrov kanalizacije. Vrednost projekta je bila kar 25 milijonov evrov, 15 milijonov evrov je bilo evropskega denarja.
Kaj hitro smo tako tudi videli, da smo uspešni, če smo združeni. Tako smo se najprej povezale tri občine, Ig, Škofljica in Grosuplje, v medobčinskem redarstvu in inšpekcijskih službah, kasneje pa smo si rekli, zakaj bi vedno samo čakali na ministrstva, razpise, če pa mogoče lahko nekaj evropskih sredstev pridobimo tudi sami, in takrat smo z občinama Ivančno Gorico in Trebnje ustanovili razvojni center. Danes imamo Skupno občinsko upravo 5G, za katero verjamemo, da ima poleg rednih nalog, ki jih opravlja, tudi razvojni potencial, s katerim upamo, da bomo lahko občine Škofljica, Ig, Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje z različnimi projekti uspešno kandidirale tudi za evropska sredstva.
»Vse pa se začne pri dobrem projektu. In to je pravzaprav ključno. Če imaš projekt, potem zagotovo najdeš pot tudi do financiranja. Povezani pa smo močnejši,« je svoje misli strnil župan.
V nadaljevanju je poudaril tudi pomen ustanovitve pokrajin. »Vem, da je to na koncu vedno občutljivo politično vprašanje, kjer se pogovarjamo o mejah, pa o sedežih. Vendar menim, da bi to bila lepa priložnost, da se občine na nek način povežemo in potem kot take lažje kandidiramo za evropski denar,« je dejal.
Župan je ob tej priložnosti še izpostavil, da se tudi tiste občine, ki se smatramo za razvite, soočamo z razvojnimi izzivi, kot je izgradnja nove šole ali ureditev novega vrtca. Za primestne občine namreč velja, da je veliko priseljevanja, to pa potegne za seboj omenjena razvojna vprašanja.
Sicer pa je, kot je župan ob koncu ponovno poudaril, predvsem pomembno sodelovanje in priprava dobrih projektov, ki so koristni in potrebni za ljudi.
Jana Roštan