Korak za čistejši zrak in zakaj se odločiti za priključitev na zemeljski plin?
Gradnja plinovodnega omrežja, s katero je Energetika Ljubljana na območju naše občine pričela v letu 2018, se nadaljuje tudi v letošnjem letu. Občankam in občanom pa tako prinaša možnost, da se odločimo za priklop na omrežje zemeljskega plina, ki je cenovno ugodna in okoljsko sprejemljivejša rešitev, s katero prispevamo k čistejšemu zraku.
O zemeljskem plinu
Zemeljski plin je vsestransko uporaben. Uporabljamo ga lahko za ogrevanje, kuho, pripravo sanitarne tople vode, stisnjen zemeljski plin (metan ali CNG) pa lahko izberemo tudi za pogonsko gorivo vozila, saj je v primerjavi z naftnimi derivati bolj ekološki, cenovno bistveno ugodnejši in ima v primerjavi s tekočimi naftnimi derivati vrsto tehnoloških prednosti.
Zemeljski plin v primerjavi z ostalimi gorivi praktično ne povzroča izpustov trdih delcev, prav tako so, v primerjavi z ostalimi gorivi, bistveno manjši izpusti dušikovih oksidov in CO2. Transport zemeljskega plina poteka po plinovodnem omrežju in s tem ne povzroča dodatnega posrednega onesnaževanja zraka. Istočasno pri uporabi zemeljskega plina uporabnik ne potrebuje zalogovnika goriva - željena količina je vedno na razpolago na merilnem mestu stavbe. Za prehod v nizkoogljično družbo je tako zemeljski plin pomemben energent.
O priključitvi na zemeljski plin
Energetika Ljubljana pri gradnji novih priključkov na območju naše občine nudi možnost gradnje priključka brez stroškov za lastnika, če ji ta podeli soglasje za gradnjo in obratovanje na njegovem zasebnem zemljišču ter podpiše Pogodbo o priključitvi. Lastnik se mora v tem primeru za odjem zemeljskega plina odločiti v roku treh let od priključitve na plinovodno omrežje.
Če se lastnik ne odloči za navedeno možnost, si gradnjo priključka lahko plača sam, omrežje pa začne uporabljati terminsko neodvisno od datuma priključitve na plinovodno omrežje.
Pri prehodu na uporabo zemeljskega plina se lahko odločimo tudi za paket notranje plinske napeljave, pri katerem Energetika Ljubljana na podlagi v naprej dogovorjene nespremenljive cene uredi celotno dokumentacijo in zgradi razvod zemeljskega plina v stavbi, vgradi plinsko peč in uredi odvod dimnih plinov. Na osnovi našega povpraševanja nas bo obiskal njihov svetovalec, s katerim se bomo lahko dogovorili o podrobnostih postavitve in konfiguracije ogrevalnega sistema. Izbiramo lahko med več konfiguracijami in več proizvajalci plinskih kotlov.
Za več informacij o gradnji plinovodnega omrežja obiščite spletno stran www.bdu.si/prikljucek ali pokličite na brezplačno telefonsko številko Energetike Ljubljana 080 2882.
Jana Roštan; foto: Zgodovinski arhiv Slovenije