Občina Grosuplje tudi članica Slovenskega gospodarskega in raziskovalnega združenja
Občina Grosuplje s svojimi aktivnostmi in delovanjem skladno s svojo strategijo 3G sledi ciljem gospodarne, gostoljubne in globalne občine. To zadnje v zadnjih nekaj letih še posebej pridobiva na pomenu.
Občina Grosuplje je globalna občina, odprta za sodelovanje, povezovanje, tako npr. z drugimi občinami znotraj naše Slovenije, s sosednjimi smo ustanovili tudi Skupno občinsko upravo 5G, ki že piše uspešno zgodbo, kot tudi izven meja naše Slovenije, gibamo se po Evropi, kdaj pa posežemo tudi preko njenih meja.
Širimo svoja obzorja, k temu pa nas s svojimi programi in finančnimi spodbudami še dodatno spodbuja Evropska unija. Že konec leta 2016, kmalu za tem, ko je s svojim delovanjem pričel medobčinski razvojni center, naloge katerega so danes pod okriljem skupne občinske uprave, smo se tako vključili v Evropsko združenje za lokalno demokracijo (ALDA) in Inštitut regij Evrope (IRE). Tudi preko teh združenj smo z različnimi evropskimi partnerji že bili del uspešnih projektov, kot je bil npr. RECOV ali pa je aktualni SOLIDART, združenji pa nudita lokalnim skupnostim tudi za nas pomembne informacije in podporo.
V letošnjem letu, Občinski svet Občine Grosuplje je dal soglasje 3. marca 2021, pa se je Občina Grosuplje včlanila tudi v Slovensko gospodarsko in raziskovalno združenje (SBRA). To je bilo ustanovljeno 12. maja 1999 kot edino nevladno predstavništvo slovenskega gospodarstva in raziskovalne sfere v Bruslju. Njegovi ustanovni člani so bili Gospodarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Institut Jožef Stefan, Univerza v Ljubljani in Univerza v Mariboru.
Danes so sicer člani SBRA številna podjetja, raziskovalne institucije, gospodarska združenja, izobraževalne organizacije, javne ustanove ter seveda tudi lokalne skupnosti.
Primarne naloge in hkrati poslanstvo SBRA je spodbujati sodelovanje na gospodarskem in raziskovalnem področju med Slovenijo in Evropsko unijo ter z državami članicami, pomagati članom pri vključevanju na notranji trg Evropske unije ter jih podpirati pri sodelovanju v evropskih programih in pri koriščenju finančnih spodbud Skupnosti, ter promovirati slovensko gospodarstvo in raziskovalno sfero ter posamezne druge člane v evropskih institucijah in državah članicah.
Med ugodnostmi, ki jih članstvo prinaša, bi tako posebej izpostavili podporo članom pri vključevanju v evropske programe financiranja. Za uspešno pridobivanje sredstev EU je namreč velikega pomena pridobivanje pravočasnih in pravih informacij ter predvsem vključenost v prave mreže potencialnih partnerjev. Svojim članom pomagajo najti zanje prave razpise in potencialne partnerje ter jim nudijo pomoč pri sestavi in prijavi projekta.
Prav tako pa vemo, da Evropske institucije vsakodnevno pripravijo veliko informacij, dokumentov, programov in politik, ki so predstavljene v različnih informacijskih virih, ki jim uporabniki vedno težje sledimo. Kot ugodnost naj tako še izpostavimo, da skušajo zato na SBRA za člane izluščiti relevantne informacije, jih povzeti in na primeren način predstaviti v tedenskih e-novicah in na informacijskem portalu.
Prepričani torej smo, da je Občina Grosuplje z včlanitvijo v SBRA storila še en korak naprej na svoji poti h globalni občini, v povezavi z gospodarno in gostoljubno, na svoji razvojni poti, ki občankam in občanom prinaša višjo kakovost življenja.
Jana Roštan