Kako pravilno prekuhati vodo?
V luči nedavnih poplav, ki so prizadele Slovenijo, želimo spomniti na pravilno prekuhavanje vode. Za to je potrebno združiti informacije iz dveh pomembnih dokumentov, "Uredbe o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 61/2023) – 3. in 17. člen" ter "Pravilnika o pitni vodi (Ur. l. RS, št. 19/04, 35/04, 26/06, 92/06, 25/09, 74/15 in 51/17) – 4. in 21. člen". Skupno obvladovanje pitne vode je ključnega pomena za preprečevanje širjenja bolezni in zagotavljanje zdravja prebivalstva.
Prekuhavanje vode je običajno kratkoročen in nujen postopek, ki izboljša mikrobiološko kakovost pitne vode. S pravilnim prekuhavanjem uničimo mikroorganizme, ki so povzročitelji nalezljivih bolezni, prenašanih z vodo. Vodo je treba prekuhavati v čisti kuhinjski posodi, ki smo jo prej oprali z detergentom in vodo.
Čeprav je po vrelišču običajno dovolj, da voda burno vre še eno minuto, priporočamo, da voda vre tri minute za zagotovitev varnosti, saj s tem uničimo ali inaktiviramo bakterije, viruse ter tudi ciste. Takšno prekuhano vodo lahko uživajo tudi osebe z oslabljenim imunskim sistemom.
Voda naj ostane v isti posodi, v kateri smo jo prekuhali, da se prepreči možnost naknadnega onesnaženja. Shranjujemo jo v hladilniku, v čisti in pokriti posodi. Tako pripravljeno vodo lahko za pitje in pripravo hrane uporabljamo 24 ur, izjemoma do 48 ur. Če je voda motna, jo pred prekuhavanjem zbistrimo z usedanjem in nato filtriramo.
Priporočilo je, da se prekuhano vodo uporabi za pripravo čaja ali drugih napitkov, ali jo zaužijemo v obliki juhe ali druge jedi, ker je okus lahko manj prijeten.
Prekuhano vodo je treba uporabljati tudi za pripravo hrane in napitkov za dojenčke ter po potrebi za bolnike z zmanjšano imunsko odpornostjo. Če je prekuhavanje vode težko izvedljivo ali nepraktično, uporabimo embalirano pitno vodo.
Posodo lahko pomivamo v pomivalnem stroju, če zagotavlja segrevanje na najmanj 66°C za deset minut, razen če je voda kalna. V tem primeru pomivanje posode v stroju ni priporočljivo. Ročno pomivanje naj poteka v čim bolj vroči vodi, po spiranju pa jo potopimo še v vodo s temperaturo 82 °C za eno minuto.
Glede prhanja, kopanja in umivanja rok je potrebno upoštevati navodila upravljavca sistema za oskrbo s pitno vodo. Ob morebitni potrebi po prekuhavanju vode za te namene roke vedno umivamo s prekuhano ali embalirano vodo pred in med pripravo živil. Pazimo, da vode ne požiramo pri umivanju in kopanju, še posebej otroci.
Za imunsko oslabele bolnike in bolnike s kožnimi boleznimi ali ranami pa se odločamo individualno glede potrebe po prekuhavanju vode za umivanje, ob upoštevanju navodil zdravnika.
Prekuhavanje vode je torej ključni ukrep za zagotavljanje mikrobiološke varnosti pitne vode, ki ga je treba dosledno upoštevati v primeru poplav ali drugih podobnih dogodkov.
Povzetek postopka prekuhavanja vode
|
Javno komunalno podjetje Grosuplje
Foto: Karolina Grabowska, Pixabay