Nahajate se:
Podpis pisma o nameri sodelovanja med Občinama Grosuplje in Kali in predstavitev nove kuharske knjige Gregorja Podržaja in Livia Perina Iz morja v lonec
Podpis pisma o nameri sodelovanja med Občinama Grosuplje in Kali in predstavitev nove kuharske knjige Gregorja Podržaja in Livia Perina Iz morja v lonec
24. 9. 2023
457
Kuharska knjiga, ki povezuje prijatelje, pa tudi Grosuplje in Kali
Včeraj je v restavraciji DiVino v Kristalni palači BTC Ljubljana potekal pravi kulinarični festival morske kuhinje. Zbrana množica obiskovalcev je preizkušala recepte morskih specialitet iz pravkar izdane kuharske knjige z naslovom Iz morja v lonec, ki je izšla pod okriljem založbe Kmečki glas v slovenskem in hrvaškem jeziku. Njena avtorja, Gregor Podržaj iz Grosupljega in Livio Perin Šišmar z Ugljena, sta v želji, da bi ljudem približala morsko hrano ter jih odvrnila od strahu pred njeno zahtevno pripravo, sprva imela ambicijo zapisati preproste in enostavne recepte, ki jih običajno ribiči kuhajo na svojih barkah. A njuna knjiga je prerasla ta namen, v njej se skrivajo raznoliki recepti, pa tudi zgodbe kot poklon Jadranskemu morju, njegovim darovom ter ljudem, ki živijo z njim in ob njem. Hkrati pa je to zgodba o velikem prijateljstvu med Gregorjem in Livijem, med Marijo in Marijo, med Grosupeljčani in Kaljani ter med Slovenci in Hrvati. Prav zaradi tega sta ob tej priložnosti podpisala pismo o nameri sodelovanja tudi župana Grosupljega in Kalija, dr. Peter Verlič in Bruno Mišlov.
Na predstavitvi knjige Iz morja v lonec so bili obiskovalci navdušeni nad izbranim knjižnim menijem. Gostitelja, Gregor in Livio, sta jim postregla domače hišne morske dobrote Delicije Dalmacije, za dobrodošlico je bila postrežena solata iz hobotnice ter suha riba s krompirjem, veliko navdušenja sta požela pohan ugor s solato shirazi in Kaljski brodet, zvezdi večera pa sta bila zobatčev karpačo in tuna. Med gosti, pretežno prijatelji in znanci iz Grosupljega in Kalija, smo lahko ujeli slovenskega etnologa Janeza Bogataja, ugledne vinarje in kuharske chefe, med njimi tudi Marka Žagarja iz Skaručne, Mladena Rožanića iz Motovuna, igralca Marka Miladinovića, namestnico veleposlanika Republike Hrvaške v Sloveniji Alenko Hudek, grosupeljskega župnika Martina Goloba, župana Grosupljega dr. Petra Verliča, in Bruna Mišlova, župana Kalija*. Na predstavitvi ni manjkala niti klapa, ki je prišla naravnost iz Kalija in ki se lahko pohvali s kar 40-letno tradicijo delovanja.
Zgodba v zgodbi
Ob tej priložnosti sta se s posebno nalogo predstavitve udeležila župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič in župan mesteca Kali Bruno Mišlov. In sicer s pisno namero, da bosta občini med seboj v prihodnje krepili sodelovanje in prijateljstvo. Prijateljstvo, ki se je rodilo po naključju leta 1981 v bolnici ljubljanskega Kliničnega centra med dvema Marijama, eno iz Grosupljega in drugo iz Kalija. Kot pravita, obe odprtih src in nikakor redkobesedni, sta hitro postali veliki prijateljici. Ko je prišel mož Damir z Ugljena k ženi na obisk, je sprejel povabilo, da prespi v Grosupljem. Naslednje leto so Podržajevi vrnili obisk v Kali. In tako se je med obema družinama stkalo močno prijateljstvo, ki še vedno traja. V vseh teh letih druženj se je obisk Grosupeljčanov, sorodnikov in prijateljev Podržajevih, v Kali močno povečal. Čudovito ribiško mestece je očaralo grosupeljske obiskovalce, da se še danes vračajo tja na oddih. Poznanstva so postala tako čvrsta, da jih tudi razpad nekdanje skupne države in vojna nista mogla ogroziti. In tako je Gregor kot enajstletni mladenič prvič obiskal Kali, se zaljubil v morje in ribištvo, ves prevzet nad toplino lokalnih prebivalcev, ki so svoj kruh služili v glavnem z ribištvom, pa postal navdušen ribiški popotnik. Pred sedmimi leti pa sta se nekje na Štajerskem spoznala tudi avtorja kuharice Iz morja v lonec, Gregor in Livio. Brez težav sta navezala skupni jezik, skupaj lovila ribe na Livijevi barki, jih z veseljem pripravila za prijatelje, z njimi nazdravila ter zapela.
En »profi« in en ljubiteljski ribič
Knjiga je izšla v založbi Kmečki glas. Direktor založbe Tevž Tavčar je ob tem poudaril, da je ta knjiga več kot le kuharski priročnik, da v bralcu prebudi željo po pripravljenih dobrotah in morju, ki te spontano vabi, da ga obiščeš, četudi v mislih. Gregor Podržaj se je že preizkusil kot kulinarični pisec, je avtor kuharske uspešnice Kuhajmo z ognjem, ki je pred dvema letoma prav tako izšla v založbi Kmečki glas. Sam je prepričan, da je morje čudovit ekosistem, ki je močno odvisen od človeka, da je pri tem ravnovesje ključnega pomena, in da moramo z njegovimi darovi rokovati pazljivo, spoštljivo in skrbno. Prav zato je kuharska knjiga, ki nam postreže z obilo zabavnimi in zanimivimi zgodbami v sliki in besedi, tudi poklon morju, a pri tem daje prednost, kot pravi, krivično podcenjenim morskim prebivalcem. In če ima Gregor več izkušenj s pisanjem ter kuhanjem, pa ima Livio več znanja, ko je treba ujeti ribo, naj bo mala ali velika. Je profesionalni ribič, ki se z ribištvom ukvarja od malih nog, kot kapitan ribiških ladij je lovil na Jadranu, Sredozemlju in Pacifiku. Še danes lovi, njegovo podjetje Šišmar pa proizvaja vrhunske vložene inčune, lokarde, kozice, hobotnice …
Iz morja v lonec
Po mnenju avtorjev so recepti, predstavljeni v knjigi, enostavni za pripravo, saj se ne kuhajo z natančnim odmerjanjem sestavin. Kot takšni so primerni za kuharskega mojstra ali kuharskega začetnika. Oba pa mora družiti ljubezen do priprave in uživanja hrane, do preživljanja časa s prijatelji, v naravi, ob morju, na dopustu, na barki ali doma. In ker se vse kuha v enem loncu, je tudi pomivanja malo in če ste bili pri tem uspešni, ga boste kar s kruhom pomazali, še zatrjujeta Gregor in Livio.
Knjiga je na voljo na https://delicije-dalmacije.com.
Patricija Šašek
* Kali je hrvaška občina, ki šteje 1731 prebivalcev, njeno središče je ribiško naselje Kali na severovzhodni obali otoka. Prebivalci Kalija se poleg turizma ukvarjajo še s pomorstvom in ribolovom. Kali je eno od najpomembnejših ribiških središč na Jadranu. Kali se v starih listinah prvič omenja leta 1299. Današnja baročna cerkev Sveti Lovre je bila postavljena leta 1698 na ostankih starejše cerkve. V Kaliju se vsako leto 10. avgusta odvija tradicionalna »Kaljska ribarska noć«, takrat občina tudi praznuje svoj občinski praznik.