Otvoritev zadrževalnika Veliki potok
Zagotavljanje poplavne varnosti Grosupeljsko-Radenskega polja in s tem tudi samega mesta Grosuplje je zasnovano na izgradnji zadrževalnikov visokih voda in ureditvi Grosupeljščice v območju mesta. Leta 2009 je bil zgrajen zadrževalnik Bičje, v letu 2022 pa tudi dolgo načrtovani zadrževalnik Veliki potok. Prav zadnje poplave lansko poletje so nas ponovno opomnile, kako pomembno je delovanje na preventivi. Nov zadrževalnik Veliki potok pa se je tako že izkazal tudi v praksi, svoje delo je dobro opravil tudi zadrževalnik Bičje.
Danes, 22. marca 2024, ob svetovnem dnevu voda, si je nov zadrževalnik Veliki potok v družbi župana Občine Grosuplje dr. Petra Verliča, podžupanov Janeza Pintarja in Matjaža Trontlja, direktorice občinske uprave Zdenke Grozde in direktorja družbe Hidrotehnik Boštjana Riglerja ogledal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Minister, župan in direktor družbe Hidrotehnik so ob tej priložnosti tudi slovesno prerezali trak, zadrževalnik pa smo tako tudi uradno predali svojemu namenu, z zadovoljstvom, da je Grosuplje danes pred poplavami veliko bolj varno.
»Dobrodošli na simboličnem prerezu traku,« je zbrane pozdravil župan dr. Peter Verlič. »Prerez traku smo načrtovali tako, kot se spodobi. Da zadrževalnik pred tem dogodkom še ne bi potreboval opraviti svoje funkcije, vendar pa je pravzaprav svojo otvoritev doživel že ob lanskoletnih poplavah.«
Povedal je, da smo bili takrat vsi presenečeni, ogledovalo si je tudi veliko meščanov, kako se je v dveh, treh dneh za zadrževalnikom nabralo 300.000 m3 vode. Še večje presenečenje pa je bilo, ko smo stali v centru mesta, ob Grosupeljščici, ki je leta 2010 poplavljala, zdaj pa je bil tam ta potok miren, medtem ko smo po Sloveniji spremljali velike katastrofe. »Če kaj, je to živ dokaz, da se v urejanje vodotokov in v izgradnjo zadrževalnikov splača vlagati in da ta sredstva niso vržena vstran. Sploh če pomislimo, koliko premoženja in nenazadnje tudi človeških življenj se lahko s tem privarčuje.«
»V Grosupljem imamo še zadrževalnik Bičje, ki pa je bil zgrajen že prej, in za mesto Grosuplje, pa tudi malo širšo okolico zdaj lahko rečemo, da ni več poplavno ogroženo. Ko bo urejena še struga Grosupeljščice, pa bo varnost pred poplavami v celoti urejena.«
Minister Jože Novak, ki je tudi naš občan, pa je povedal, da je posebej vesel, da lahko danes svetovni dan voda proslavi tudi z nami. Da je izgradnja tega zadrževalnika prehitela lanskoletne poplave, čeprav je že opravil svojo nalogo, še preden je bil zares v uporabi.
Kot je še povedal, se sedaj po državi predvideva gradnja veliko novih zadrževalnikov in drugih ureditev pred poplavami, sredstva so zagotovljena.
Sicer pa je ob svetovnem dnevu voda poudaril, da glavni izziv sedaj predstavljajo podnebne spremembe. »Težko bomo še govorili o petstoletnih, stoletnih vodah, kot jih poznamo. Posledicam podnebnih sprememb se ne moremo izogniti, lahko in moramo pa se nanje ustrezno pripraviti.«
»Kot prvo moramo prilagoditi vodotoke, na način, da bodo odporni. Kot drugo, ozračje bo vedno toplejše, suše bodo vedno pogostejše, zato bo potrebno podvojiti ali pa celo potrojiti kapacitete v vodnih zadrževalnikih. Prav tako pa bo treba poskrbeti, da bodo čistilne naprave tudi takrat, ko bo veliko povodje, funkcionirale. Tretje, kar je pomembno, pa je javni potniški promet, izziv še posebej predstavlja železnica,« je še povedal.
Zadrževalnik Veliki potok je lociran v dolini med naseljema Velika Stara vas in Gradišče, njegova vloga pa je posebej pomembna za poseljen del mesta ob Grosupeljščici med avtocesto in železniško progo.
Gre sicer za suhi zadrževalnik visokih voda, kar pomeni, da se nivo vode pred pregrado poveča samo v času poplav. Talni izpust se regulira z zapornico, predvsem zaradi naravovarstvenih ukrepov pa je vedno zagotovljen minimalni pretok vode. Pregrada je visoka 15 m in dolga nekaj preko 200 m. Zadrževalnik s prostornino 573.355 m3 bo prebivalce ščitil do obsega 100-letnih voda.
Izvajalec del je bil podjetje CGP, d.d. Pogodbena vrednost del je znašala 4.949.540,97 evrov brez ddv oz. 6.038.439,98 evrov z ddv.
Občina Grosuplje je bila naročnik investicije, investitor je bil Ministrstvo za naravne vire in prostor, Direkcija RS za vode. Zadrževalnik je v upravljanje prevzela družba Hidrotehnik d.o.o..
Jana Roštan, video: Brane Petrovič