Občina Grosuplje med energetsko najprodornejšimi občinami leta 2015
Energetika.NET je letos že šesto leto zapored podelila nagrade slovenskim občinam, ki so v zadnjem letu ali dveh naredile največ na področju učinkovite rabe energije in uvajanja obnovljivih virov ter se lahko pohvalijo z lepimi rezultati. Med 15 energetsko najbolj prodornih in odmevnih občin v Sloveniji se je uvrstila tudi občina Grosuplje.
V kategorijo malih občin (do pet tisoč prebivalcev) so se sicer med najprodornejše občine uvrstile: Poljčane, Kobarid, Cerkno, Brda in Črna na Koroškem, v kategorijo srednje velikih občin so se med najprodornejše uvrstile: Hrastnik, Bled, Ravne na Koroškem, Tolmin in Šempeter-Vrtojba, med velikimi občinami (nad 13 tisoč prebivalcev) pa so na področju učinkovite rabe energije in uvajanja obnovljivih virov največ naredile občine: Nova Gorica, Jesenice, Litija, Šentjur in Grosuplje.
Vse te občine so dokazale, da zmanjšujejo stroške za energente, izpolnjujejo evropske in slovenske energetske in okoljske obveze ter ustvarjajo nove poslovne priložnosti, ki jih prinaša učinkovita raba in obnovljivi viri energije. Ne nazadnje pa tudi izboljšujejo življenjski standard svojih občanov in prispevajo k varovanju tako lokalnega kot nacionalnega okolja. Za energetsko najprodornejšo občino leta 2015 pa je bila razglašena občina Brda.
Med velike okolju prijazne projekte Občine Grosuplje uvrščamo uvedbo nove mestne linije Ljubljanskega potniškega prometa 3G. Traso linije 3G smo opremili s plačilnim sistemom Urbana in jo tako še dodatno prilagodili potnikom. Prav linija 3G je v Slovenijo prinesla uvedbo conskega sistema, bistveno pri tem pa je to, da je mobilnost uporabnika z uporabo ene same vozovnice veliko večja. Preprosto, moderno, potnikom prijazno in zlasti tako, kot to poznajo že po vseh razvitejših deželah v svetu. Načrti Občine Grosuplje se na področju javnega prometa in trajnostne mobilnosti s tem projektom ne zaključujejo. S Slovenskimi železnicami bomo v prihodnje poskušali vpeljati isto vozovnico kot za mestni promet tudi za vlak.
V naši občini se nahaja tudi elektro črpalka za električne avtomobile, na strehah Osnovne šole Brinje Grosuplje in Športne dvorane Brinje Grosuplje smo postavili sončno elektrarno, s podelitvijo koncesije za opravljanje lokalne gospodarske javne službe dobave, postavitve, vzdrževanja in izvajanja javne razsvetljave v občini Grosuplje pa smo pričeli tudi z energetsko učinkovito prenovo javne razsvetljave v naši občini.
Velik poudarek dajemo tudi energetskim sanacijam javnih objektov. S pridobljenimi nepovratnimi evropskimi sredstvi smo v zadnjih letih uspešno sanirali že štiri objekte, osnovni šoli v Šmarju – Sapu in na Tovarniški v Grosuplju ter vrtca Tinkara in Kekec v Grosuplju. Na vidiku pa so še energetske sanacije starega dela zdravstvenega doma, vrtca Pika v Šmarju – Sapu in osnovne šole na Adamičevi v Grosuplju. Tej objekti so bili zelo veliki in potratni, zgrajeni v tistem času, ko na energijo še nismo tako pazili. Z energetsko sanacijo objektov se bo občutno zmanjšalo toplotne izgube in znižalo visoke stroške ogrevanja.
Z že energetsko prenovljeno šolo na Tovarniški v Grosuplju in vrtcem Tinkara naj bi na leto prihranili 366 MWh toplote in proizvedli 122 MWh energije iz obnovljivih virov. Z že energetsko prenovljenim vrtcem Kekec pa naj bi na leto prihranili 196 MWh toplote in pridobili 67 MWh energije iz obnovljivih virov.
Prav tako dajemo velik poudarek informiranju naših občanov, saj smo v ta namen zagotovili prostore in potrebno opremo za energetsko svetovalno pisarno ENSVET, njeno delovanje pa zagotavljajo sredstva Eko sklada.