Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Krke – 3. sklop
Konec leta 2010 oz. v začetku leta 2011 je Občina Grosuplje sprejela odločitev, da kandidira na razpisu za dodelitev nepovratnih sredstev iz kohezijskih skladov za nujno potrebno ureditev kanalizacijskega omrežja in rekonstrukcijo in povečanje kapacitete čistilne naprave v Grosupljem. Spomladi 2011 je potekala intenzivna priprava vse potrebne dokumentacije, vključno z vlogo ter idejno zasnovo. Vloga je bila oddana v juliju 2011, po nekaj dopolnitvah pa je v decembru 2012 Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo izdalo odločbo, s katero je bilo Občini Grosuplje dodeljenih 14,7 milijona evrov.
V vmesnem času so bile izvedene številne aktivnosti. Pripravljeno in izvedeno je bilo javno naročilo za izbiro projektanta in naročena projektna dokumentacija. Z javnim naročilom je bilo potrebno izbrati pripravljalca vseh preostalih javnih razpisov za izbiro izvajalcev gradnje, nadzora ter izvajalca predpisanih orodij za komuniciranja z javnostjo. Temu so sledile objave javnih razpisov in postopki izbora. Vsi postopki so potekali pod nadzorom in s soglasjem Ministrstva za kmetijstvo in okolje kot posredniškega telesa in Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo kot organa upravljanja. Pogodba z izvajalcem gradnje, podjetjem Riko, d.o.o., je bila sklenjena v začetku julija 2013. Do takrat so bile pridobljene vse potrebne služnosti in gradbeno dovoljenje za izvedbo. Konec avgusta 2013 je izvajalec del pričel z izvedbo projekta.
Predmet projekta je izgradnja 14.644 metrov novih kanalizacijskih vodov, sedmih črpališč in treh zadrževalnih bazenov ter nadgradnja obstoječe centralne čistilne naprave Grosuplje s sedanje kapacitete 10.000 PE na 20.000 PE. Investicijo bodo izvedli na območju Malega Vrha, Gajnič, Šmarja – Sapa, Grosupljega, Spodnjega Blata, Gatine in Ponove vasi. Z izvedbo se bo iz naselij Mali Vrh, Spodnje Blato, Gatina in Ponova vas na kanalizacijski sistem in centralno čistilno napravo dodatno priključilo 1879 prebivalcev.
Slika prikazuje trase posameznih kanalov.
Trasa je razdeljena na 5 različnih sklopov:1. sklop: ČISTILNA NAPRAVA
Izgradnja čistilne naprave je najobsežnejši, najzahtevnejši in tudi najdražji sklop. Z rekonstrukcijo čistilne naprave bo povečana njena kapaciteta z obstoječih 10.000 PE na 20.000 PE. Izbrana je bila enostavna, zanesljiva in učinkovita tehnologija – SBR (zaporedni biološki reaktor), ki je ena izmed najučinkovitejših tehnologij biološkega čiščenja, še posebej pa jo odlikuje majhna poraba energije, zanesljivo delovanje, enostavno upravljanje ter visok učinek čiščenja, do 99 %. Čiščenje vode se izvaja v primarnem usedalniku in štirih SBR bazenih, pred iztokom pa bo instalirana tudi UV dezinfekcija iztočne vode. Odpadno blato se stabilizira in suši v ogrevanih gniliščih, kjer nastaja bioplin, ki ga bomo porabili za ogrevanje ter soproizvodnjo el. energije. Gradbena dela na čistilni napravi so se pričela. Trenutno se izvaja temeljenje z vgradnjo gruščnatih kolov ter pripravljalna dela za gradnjo novih objektov in naprav. Z gradbenimi deli na objektih se bo pričelo še pred zimo.
2. sklop: S KANAL – POVEZOVALNI KANAL MED ČISTILNO NAPRAVO IN CIKAVO
S-kanal je povezovalni kanal med čistilno napravo ter naseljem Cikava. Na trasi S-kanala se gradi tudi več zadrževalnih bazenov, ZBDV1 – Motvoz, ZBDV2 – Smrekec in ZBDV3 - Šmarje.
3. in 4. sklop: MALI VRH IN GATINA
Na področju Malega Vrha in Gajnič so se pričela dela na cesti med Tlakami in Gajničami. Večina del bo zaključenih že letos, dela pa se bodo nadaljevala na območju Tlak spomladi 2014. Prav tako se je pričela izgradnja povezovalnega voda Grosuplje-Gatina-Spodnje Blato. Trenutno potekajo dela ob regionalni cesti proti Spodnjemu Blatu.
5. sklop: POVEZOVALNI KANAL MED ČISTILNO NAPRAVO IN PONOVO VASJO
Dela na tem območju se bodo pričela spomladi 2014. Skupaj z izgradnjo povezovalnega kanalizacijskega voda bo izvedena tudi obnova ceste Grosuplje-Ponova vas.
TERMINSKI PLAN:
Vsa dela na kanalizacijskih vodih in na čistilni napravi morajo biti, po potrjenem terminskem planu, zaključena do poletja 2014. Poskusno obratovanje čistilne naprave bo trajalo 12 mesecev. Garancijska doba za naprave in izvedena dela prične teči po zaključenem poskusnem obratovanju, tehničnem pregledu ter prevzemu objektov v upravljanje.