GOZDNA PEDAGOGIKA USTVARJALNEGA DRUŠTVA PREPLET
Gozdna pedagogika je dokaj nova veja pedagoške znanosti, ki interdisciplinarno povezuje pedagogiko z gozdarstvom in naravoslovjem. Je oblika vzgojno-izobraževalnega procesa na prostem, ki obravnava vse družbene, okoljske in gospodarske vidike trajnosti.
Po definiciji Inštituta za gozdno pedagogiko pa je to metoda okoljskega vzgajanja in izobraževanja, ki ne ponuja samo spoznavanje gozda oziroma narave kot ekosistema, ampak bistveno posega tudi v vzgojo in celostni razvoj tako otrok kot odraslih.
Ali povedano drugače: gozdna pedagogika ni usmerjena le v predajanje znanja o gozdu in njegovih bitjih, ampak bi rada tudi izboljšala odnose med ljudmi in naravo.
Načelo gozdne pedagogike pa se glasi »O gozdu se učimo od gozda«. Ne v učilnici, ampak skozi igro in raziskovanjem v gozdu.
Gozdna pedagogika se v Sloveniji šele razvija, a je v zadnjih letih v porastu. Srečamo jo tako v vrtcih kot v osnovnih in po novem tudi srednjih šolah ter nevladnih organizacijah.
V šolah jo že nekaj časa (čeprav ne pod imenom gozdna pedagogika) srečujemo pri biologiji in naravoslovju, ko se učitelj z učenci odpravi v gozd in tam izvede pouk. V zadnjem času pa to izvajajo tudi učitelji drugih predmetov (ne le naravoslovnih), ki pouk prilagodijo gozdu.
V zadnjih dveh letih pa se z gozdno pedagogiko spoznavamo tudi v društvu Preplet. Organiziramo celoletne gozdne raziskovalnice za šolske otroke, ki potekajo enkrat na teden. Med poletnimi počitnicami pripravljamo enotedenske gozdne počitnice, ki bodo letos potekale od 9. 7. 2018 - 13. 7. 2018 v fazanariji na Selih (Šmarje-Sap). Več informacij dobite na spletni strani društva Preplet.
Eva Zupančič, Društvo Preplet