Odprtje gostujoče razstave ob 120. obletnici rojstva Louisa Adamiča Iz mnogih dežel / From many lands
V četrtek, 6. septembra 2018, smo v Mestni knjižnici Grosuplje odprli gostujočo razstavo ob 120. obletnici rojstva Louisa Adamiča Iz mnogih dežel/ From many lands, o življenju in delu Louisa Adamiča. Avtor razstave je Aljoša Pelhan iz Narodne univerzitetne knjižnice v Ljubljani, kjer je bila razstava v bolj razširjeni obliki tudi najprej na ogled. Potem je gostovala v Brežicah, pa v bežigrajski knjižnici, razstavo o Louisu Adamiču pa smo sedaj prenesli tudi v našo knjižnico, in lahko rečemo, da je Louis Adamič prišel domov. Razstava odkriva Adamičevega duha in njegove ideje o človečnosti, povezanosti, sprejemanju ter socialni pravičnosti, ki so še kako aktualne tudi v našem času, na ogled bo en mesec.
Dobrodošlico v knjižnici je zbranim ob odprtju razstave izrekla direktorica Roža Kek. »Vesela sem, da lahko tudi v naši knjižnici, v domačem prostoru, gostimo razstavo o našem rojaku Louisu Adamiču. Kar nekaj dogodkov smo v ta namen že imeli v preteklosti. Tudi knjigo smo izdali, ki na en način predstavlja izsledke iz njegovega življenja. Vesela pa sem, da danes predstavljamo razstavo, ki bo na ogled cel mesec, in si jo bodo poleg nas, ki smo danes tukaj, lahko ogledale še šolske skupine in spoznale, kako je Adamič deloval, njegovo življenje in delo,« je povedala Roža Kek.
»Mestna knjižnica Grosuplje je sigurno središče našega kulturnega življenja. To morda tisti, ki smo tu doma, kar malo pozabimo. Ampak odkar smo v naši občini odprli spominsko knjigo, v katero se vpisujejo vsi pomembni gostje, ki to občino obiščejo, in jo vi hvaležno čuvate za zgodovino, goste po vpisu v knjigo vedno na kratko popeljemo še na ogled po knjižnici. In takrat res vidimo, kakšen dragulj imamo tukaj, ki ga res z veseljem pokažemo,« pa je ob odprtju razstave dejal župan dr. Peter Verlič. »Vidijo, da v občini ni samo infrastruktura, da niso samo ceste, da niso samo objekti, ampak je tudi življenje,« je še dodal.
Župan je še dejal, da pa je ta razstava še toliko bolj pomembna, ker govori o našem rojaku, ki je bil mogoče kar malo pozabljen. In še dobro, da imamo osnovno šolo, ki nosi ime po njemu. »Z razstavo imamo sedaj priložnost, da Louisa Adamiča približamo nam samim,« je dejal.
»V prihodnosti pa si želimo, da bi nam morda uspelo, da se spominska soba Louisa Adamiča vrne tja, kjer je bil on doma. Če se bodo lastninske zadeve uredile, se nam mogoče ta želja tudi uresniči,« so še bile besede župana dr. Petra Verliča.
Kot vemo, je Louis Adamič s 15 leti imigriral v Združene države Amerike. Bil je del množice izseljencev, Slovencev in ostalih Evropejcev, ki so v tem obdobju odšli s trebuhom za kruhom v obljubljeno deželo, za kar je takrat Amerika veljala. Čeprav ni znal besede angleško, se je zelo hitro ujel in tudi uspel. To je zgodba o uspehu nekega izseljenca.
Več o življenju in delu Louisa Adamiča pa so nam ob tej priložnosti povedali: Jasmina Ilič iz Združenja Slovenske izseljenske matice, Jakob Müller, urednik knjige Louisa Adamiča z naslovom Novi svet - ljudje in vizije, ki je izšla kot del domoznanske knjižne zbirke, in dr. Mihael Glavan, urednik naše domoznanske zbirke in odličen poznavalec življenja in dela Louisa Adamiča, predavatelj in avtor številnih prispevkov o Adamičevem ustvarjanju. Avtor razstave Aljoša Pelhan pa nas je nato popeljal po zgodbah, ki jih o Louisu Adamiču pripoveduje njegova razstava.
Za nekaj prijetnih glasbenih vložkov ob odprtju razstave je poskrbela Combo zasedba Big banda Grosuplje.
Foto in video: Brane Petrovič