Priznanje Mestni knjižnici Grosuplje in ciklusu Barve glasbe in besede
Slovenske splošne knjižnice praznujejo. V tednu od 19. do 23. novembra se je zvrstilo več prireditev, s katerimi knjižnice, naše nacionalno bogastvo, opozarjajo, da niso le izposojevalnice knjig, ampak svoje obiskovalke in obiskovalce tudi razvajajo s posebnimi projekti, ki nadgrajujejo osnovno poslanstvo knjižnic.
Najboljšim projektom, ki so v zadnjem letu k obisku knjižnic ali novim znanjem pri strokovnem delu zaposlenih v splošnih knjižnicah največ pripomogli, so v torek, 20. novembra 2018, v Knjižnici Antona Linharta v Radovljici podelili priznanja. V kategoriji »storitev za uporabnike« so priznanje namenili Mestni knjižnici Grosuplje za projekt Barve glasbe in besede.
V obrazložitvi je komisija med drugim zapisala: »Knjižnica je pričela z razvijanjem inovativnega pristopa, ki povezuje dve umetnosti - literaturo in glasbo. Pri oblikovanju in pri izvedbi programa sodelujejo zaposleni, uporabniki knjižnice in prebivalci iz lokalnega okolja. Rezultati projekta so prikazani kot povečano zanimanje za knjižnično gradivo, vsebinsko povezano s temo večera in oblikovanje stalne publike večerov. Knjižnica s tem projektom dokazuje, da se ne boji soočanja z zahtevnimi vsebinami in se sistematično posveča razvoju občinstva.«
Z večeri glasbe in besede smo v Mestni knjižnici Grosuplje začeli s Poejevo Masko rdeče smrti v besedi in glasbi. Vsako leto imamo 5 do 6 koncertov z zanimivimi vsebinami. Večere smo poleg glasbe in besede združili še s pogovori z ustvarjalci, s filmom in slikovnimi projekcijami na izbrano temo. Poslušali smo klasično glasbo različnih umetnostnih smeri, tudi prav za naš večer napisano glasbo sodobne skladateljice Bojane Šaljić Podešva. Vmes pa smo spoznavali slovenske in tuje pesnike in pisatelje. Na naše večere smo povabili pisatelje, dramatike, pesnike, prevajalce (Draga Jančarja, Ferija Lainščka, Milana Jesiha). Za večer Nihaji ljubezni je knjižničar Mestne knjižnice Grosuplje in priznani pisatelj Rudi Podržaj napisal izvirno besedilo na izbrano glasbo.
Idejo za koncerte sta dala v Grosupljem živeča zakonca violinistka Simfoničnega orkestra RTV Slovenija Mojca Menoni Sikur in violončelist Simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije Martin Sikur, ker sta hotela obogatiti kulturno ponudbo v kraju in se na tak način tudi oddolžiti Mestni knjižnici Grosuplje za zadovoljstvo, ki jima ga nudi s svojim knjižnim bogastvom in prijaznostjo zaposlenih. Recitacijska skupina, ki jo sestavljajo člani knjižnice in Univerze za tretje življenjsko obdobje Grosuplje, je rasla in zorela ob teh skupnih glasbeno-besednih projektih. Veseli smo, da je naš trud opazila tudi komisija, ki je bila nad idejo navdušena in se je soglasno odločila, da so Barve glasbe in besede najbolj inovativen in vzpodbuden projekt med knjižničnimi programi za odrasle.
Marija Samec