Projekt RECOV - Občina Grosuplje participirala na mednarodni konferenci v Lizboni
V okviru projekta REthniking COllaborative Values for public services - RECOV se je odvil tretji izmed štirih mednarodnih dogodkov. Junija lani je bila organizirana mednarodna konferenca v Makedoniji, v Skopju, januarja letos v Italiji, v Santorsu, tokrat pa se je skupina predstavnikov iz občine Grosuplje, direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar s sodelavkami Tjašo Pleško, Natašo Hribernik in Jano Roštan, udeležila mednarodne konference na Portugalskem. Ta je potekala od 21. do 23. oktobra 2019 v Lizboni.
Osrednja tema mednarodne konference v Lizboni so bili inovativni in trajnostni finančni instrumenti za lokalne skupnosti, pri čemer smo se osredotočili na programe in mehanizme Evropske unije (innovative and sustainable financial instruments for local governments).
Tjaša Pleško, ki vodi projekt v naši občini, je na konferenci ostalim partnerjem in širši javnosti predstavila projekt Ohranjanje dvoživk in obnova njihovih habitatov (LIFE AMPHICON – AMPHIbian CONservation and habitat restoration), ki ga je naša občina skupaj z 8 projektnimi partnerji uspešno prijavila na razpis programa LIFE, finančnega inštrumenta Evropske komisije. Vrednost projekta je 8.079.824 evrov, pri čemer sofinanciranje Evropske unije znaša 60 %, sofinanciranje države 20 %, 20 % predstavlja lastni delež.
S projektom želimo izboljšati stanje ohranjenosti dvoživk, ki jih varuje Direktiva o habitatih, v štirih Natura 2000 območjih v Sloveniji, med njimi na območju Krajinskega parka Radensko polje, ter v treh območjih na Danskem in v Nemčiji. Zmanjšati želimo povoze dvoživk, rešiti urhe pred izumrtjem, prispevati k večji ozaveščenosti prebivalstva, projekt pa prinaša tudi izmenjavo in združitev znanj in izkušenj iz 3 različnih držav na področju ohranjenosti ciljnih vrst.
Občina Grosuplje bo za izvedbo projekta prejela 561.580 evrov, Turizem Grosuplje pa 276.613 evrov. V okviru projekta bomo tako na območju Krajinskega parka Radensko polje med drugim zgradili podhode in ograje, ki bodo dvoživkam omogočili varno prehajanje cest ob selitvah, uredili učne in interpretacijske poti, učilnico na prostem ter postavili informacijske table, opazovalnice in razgledni stolp.
Prisluhnili pa smo tudi predstavitvam uspešnih projektov naših partnerjev v projektu RECOV, pri čemer smo se seveda osredotočili na programe njihovega financiranja. Posebno pozornost smo sicer namenili projektom, ki jih omogoča program Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (CLLD - Community Led Local Development). Preko tega programa lahko lokalna partnerstva dostopajo do koriščenja sredstev iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Evropskega sklada za regionalni razvoj, in sicer po načelu »od spodaj navzgor«, kar pomeni, da lokalni akterji enakopravno soodločajo pri oblikovanju strategije lokalnega razvoja in s tem o lastnem razvoju. Naš projekt, financiran iz omenjenega programa, je na primer Osvetlitev pešpoti ob Grosupeljščici, ali pa Športno igrišče Spodnja Slivnica.
Predstavniki gostujočega projektnega partnerja iz Lizbone, Evropskega medkulturnega kluba (Clube Intercultural Europeu), pa so nam kot takšen projekt predstavili Razvojno strategijo Lizbone za soseske oz. BIP/ZIP projekt mesta Lizbone, pri katerem kot nevladna organizacija tudi sami sodelujejo, gre pa za identificiranje in pomoč t. i. ranljivim območjem v mestu, za katera je značilna socialna izključenost. V eno izmed takšnih sosesk smo se tudi odpravili in tako lahko videli izboljšanje stanja, ki so ga dosegli v zadnjih letih.
Na tridnevni konferenci smo projektni partnerji predstavili tudi svoje lokalne aktivnosti, ki smo jih v okviru projekta RECOV izvedli v času od našega zadnjega srečanja. Vodja projekta v naši občini Tjaša Pleško je ostalim partnerjem predstavila našo največjo športno - rekreativno prireditev, Kolesarski maraton treh občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje, ter v okviru nje Družinski maraton, ki je bil tako letos preko projekta RECOV sofinanciran z evropskimi sredstvi.
Projekt RECOV, ki ga Evropska unija sofinancira iz programa Evropa za državljane, se je sicer začel 1. marca 2018 in bo trajal do 29. februarja 2020. V projekt, katerega osrednji cilj je krepitev zavesti evropskega državljanstva ter ciljev Evropske unije, je vključenih deset partnerjev iz devetih držav, Makedonije, Francije, Italije, Slovenije, Portugalske, Srbije, Albanije, Latvije in Romunije. Vodilni partner v projektu je Občina Centar, Skopje, v projektu pa sodeluje tudi Občina Grosuplje. Projekt se izvaja preko seminarjev, razprav, delavnic ter vključuje različne aktivnosti tako na lokalnem kot mednarodnem nivoju. V okviru projekta se bodo izvedli tudi štirje mednarodni dogodki. Trije, v Skopju, Santorsu in v Lizboni, so tako že za nami, sledila pa bo še zaključna konferenca v Bruslju.