Krajinski park Radensko polje - Oaza sožitja človeka in narave v osrčju Slovenije
Foto: Domagoj Sever
Krajinski park Radensko polje je naravni in kulturni biser, ki je v svoji sedanji biološki pestrosti nastajal v tisočletni interakciji narave in ljudi. Razprostira se na dobrih 4 km², na nadmorski višini 325 m in je najmanjše med devetimi izrazitejšimi kraškimi polji v Sloveniji.
Z vseh strani ga obdajajo strma gozdnata pobočja, le na severozahodnem obrobju je z ravninskim delom odprto na Grosupeljsko polje. Sredi polja se dvigata dva griča, severno grič Boštanj in na južnem delu osamelec Kopanj.
Po polju se igrivo pretakajo tri vode. Z zahoda priteka Dobravka ter ponika v ponorne rupe in jame kmalu po vstopu na polje. Po sredini polja teče Zelenka, ki izvira na zahodnem robu ter ponikne v rupah na vzhodnem robu, višje vode dosežejo jamo Pekel. Na južnem delu polja po slikovitih meandrih vijuga Šica, ki se našim očem skrije v Zatočnih jamah.
Mokrotni travniki nudijo življenjski prostor številnim ogroženim rastlinam in živalim. Ugodne življenjske razmere Radensko polje nudi tudi za bele štorklje.
Na območju Krajinskega parka Radensko polje se trenutno uspešno izvaja projekt Vezi narave, v svoji začetni fazi izvajanja pa je tudi projekt LIFE AMPHICON.
V okviru projekta Vezi narave bomo vzpostavili informacijske in vstopne točke na zavarovano območje ter uredili objekt na izviru Šice, ki bo postal naravovarstveno središče za Radensko polje.
Pomembno vlogo v okviru projekta pa ima tudi ozaveščanje lokalnega prebivalstva kot tudi širše javnosti o pomembnosti ohranjanja našega naravnega bogastva. Tudi zato so v poletnih mesecih na Radenskem polju potekale snemalne dejavnosti in nastal je čudovit filmček, ki prikazuje, kako se prebuja dan, kako se nežnim sončnim žarkom počasi umikajo jutranje meglice ter kako pestro in bogato je domovanje rastlin in živali na tem območju. Filmček smo poimenovali: Krajinski park Radensko polje - Oaza sožitja človeka in narave v osrčju Slovenije. Vabi nas, da si ga ogledamo in tudi sami začutimo bogastvo, ki nam ga nudi Radensko polje.
Občina Grosuplje sicer v projektu Vezi narave sodeluje z Občino Rogaška Slatina, Zavodom RS za varstvo narave ter hrvaškimi partnerji Nacionalnim parkom Risnjak, Gradom Vrbovsko, Udrugo Hyla in Krapinsko zagorsko županijo.
Projekt se izvaja v okviru programa Interreg V-A Slovenija - Hrvaška 2014 - 2020, in je podprt s strani Evropske unije ter sofinanciran s strani Evropskega sklada za regionalni razvoj. Traja 30 mesecev, njegov cilj pa je zaščita in obnova biotske raznovrstnosti za današnje in prihodnje rodove.