Knjigobežnice lahko najdete na različnih lokacijah v Grosupljem
Knjigobežnice so hiške različnih oblik, ki tudi na simbolni ravni podpirajo prisotnosti knjige v javnem prostoru, v skupnosti, ki se zaveda, kako sta knjiga in branje pomembni za učenje, mentalni in čustveni razvoj, zatočišče mirnih misli in navdiha. Seveda ne morejo nadomestiti knjižnic, so pa prijazen in vabljiv kotiček za starejše knjige iz domačih knjižnic, ki smo jih že prebrali in si želimo, da bi jih prebrali še drugi, ker so bile všeč našim staršem, nam ali našim otrokom. Povezujejo bralce, ki jim je skupna ljubezen do knjig in branja. Spodbujajo mlade, ki se šele spoznavajo s črkami in navdušujejo nad branjem.
Knjigobežnice delujejo po načelu »oddaj eno, vzemi drugo«, kar pomeni, da v hiški pustite knjigo, nekdo drug jo vzame, odnese domov in uživa v njeni družbi. Ko jo prebere, jo lahko vrne ali pa na njeno mesto v hišico prinese drugo knjigo, za katero si želi, da bi jo spoznali in prebrali tudi drugi bralci. Lahko bi jim rekli tudi knjižnica za odvečne knjige, ki so za nekoga le to, za naslednjega bralca pa mogoče velik zaklad.
Po Sloveniji je takih hišk posejanih že več kot 80. V Grosuplju, ki je branju prijazna občina, jih je na pobudo Občine Grosuplje, Mestne knjižnice Grosuplje in Zavoda za turizem Grosuplje zraslo kar pet, poimenovali smo jih Hoteli besed, kjer si knjige malo odpočijejo, potem pa zopet krenejo na potovanje v roke novega bralca.
LOKACIJE:
1. Ploščad pred glavno avtobusno in železniško postajo Grosuplje
2. Park v Brezju pri Grosupljem (nasproti Gostišča Atek)
3. Park ob Slomškovi cesti (nasproti teniškega igrišča)
4. Park nasproti vrtca Pastirček, ob Partizanski cesti
5. Mestna tržnica Grosuplje
Hitro na pot, da najdeš sebi najbližjo knjigobežnico!
Klavdija Mehle