Slavnostna podelitev certifikata Mladim prijazna občina v Predsedniški palači
V četrtek, 7. oktobra 2021, je v Predsedniški palači potekala slavnostna podelitev certifikata Mladim prijazna občina, prejemnica katerega je bila tudi Občina Grosuplje. Certifikat je prevzel župan dr. Peter Verlič, prireditve pa se je udeležila tudi predsednica Komisije za mladinska vprašanja Občine Grosuplje Klavdija Mehle.
Program Mladim prijazna občina poteka pod pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja, ki je ob tej priložnosti župane, županje in ostale zbrane v dvorani tudi nagovoril.
Z nami je delil svoje razmišljanje in poudaril, kot prvo, ker letos praznujemo tudi 30. obletnico ustanovitve naše države, da sta bila v 90. letih, po ustanovitvi naše države, zelo uspešna predvsem dva projekta, projekt denarne osamosvojitve in projekt lokalne samouprave. Verjame, da lokalne skupnosti namenjajo veliko svoje požrtvovalnosti, znanja, truda, da bi se v Sloveniji živelo boljše in bolj kvalitetno. Nekaterim to zelo uspeva, drugim morda malo manj, a našo lokalno samoupravo imamo zasnovano tako, da v vodstvo občin, na položaje županov, županj, v mestne, občinske svete pridejo ljudje, ki dajo naši skupnosti ogromno. »Brez lokalne samouprave si ne znam predstavljati nekega pravega razvoja naše skupne domovine, kot si ga vsi zaslužimo,« je dejal.
Kot drugo, kar je želel poudariti, je bilo, da občine veliko svojega truda vlagajo v to, da bi obdržale mlade ljudi doma. Vemo, da mlad človek strmi po tem, da vidi drug svet, da izkusi drugo kulturo, drugo okolje. Prav je, da mladi gredo po ta znanja, po te izkušnje, a ob tem si želimo, da bi se tudi vračali v svoja okolja, in v kolikor bi si želeli ustvariti tudi svoje družine, da bi to bilo v domačem kraju. In meni, da prav na lokalni ravni res lahko vidimo ta prizadevanja, da bi mladi imeli pri nas približno enake možnosti, kot jih imajo njihovi kolegi, kolegice drugod po domovini, sploh pa po svetu. Tudi zato meni, da ima podeljevanje certifikata Mladim prijazna občina, ki ga Inštitut za mladinsko politiko podeljuje lokalnim skupnostim že 10 let, tistim, ki izkažejo v tem prizadevanju še neke posebne kvalitete, veliko vrednost. Zato je tudi z veseljem častni pokrovitelj.
Ob koncu, kot tretje, pa se je dotaknil krize, katere del smo danes vsi. Vsaka kriza, zlasti globalna, kot je bila na primer finančna pred dobrimi 10 leti in je zdaj zdravstvena, vedno pusti neke posledice. A meni, da bi znale biti posledice te zadnje krize pomembnejše, tudi zato, ker se je dotaknila čisto medčloveških odnosov. V tem letu in pol so se zgodili tudi veliki tehnološki napredki, ki so pomembno preobrazili naše komunikacije, s tem pa tudi naš način življenja. In kot je dejal, ponovno vidi, da bodo imele pomembno vlogo prav občine, ali se bodo na te spremembe, ki smo jim zdaj priča, sposobne hitro odzvati, hitreje kot državna politika. To bo tudi pomembno vplivalo na to, ali bodo mladi zaupali naši domovini glede svojih ambicij, da bodo tukaj, da ji bodo dajali svojo energijo, znanje, mladost, zagon, da si bodo tukaj ustvarili družine in živeli polno ustvarjalno življenje.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor se je zato ob tej priložnosti predstavnici Inštituta za mladinsko politiko Ajdovščina Nini Bavčar Čargo zahvalil, da opravljajo to pomembno vlogo, da nagrajujejo s tem laskavim nazivom tiste občine, ki si to zaslužijo, ki izkazujejo svojo naklonjenost mladi generaciji v njihovi občini, kar je v spodbudo njim, pa tudi vsem ostalim, da se za to potrudijo v prihodnje, ter ji vročil tudi Zahvalo za spodbujanje mladinskih politik in skupnih projektov med mladimi in občino.
Zahvalo pa je seveda izrekel tudi županom, županjam vseh slovenskih občin, zlasti seveda tistim, ki so bile že v preteklosti ali ta dan nagrajene.
Certifikate Mladim prijazna občina sta nato slavnostno podelila predstavnica Inštituta za mladinsko politiko in vodja programa Mladim prijazna občina Nina Bavčar Čargo ter predsednik Skupnosti občin Slovenije Peter Misja.
Ta dan je certifikat Mladim prijazna občina prejelo 7 občin: Mestna občina Slovenj Gradec, Občina Mežica, Občina Ormož, Občina Kočevje, Občina Medvode, Občina Semič in Občina Sežana.
Certifikat Mladim prijazna občina pa je prejelo tudi 16 občin, za novo štiriletno obdobje, ki so se tako že pred leti zavezale za dobro in uspešno delo z mladimi, za ustvarjanje njihovih življenjskih priložnosti, in so se pri oceni izvajanja programov in strategij izkazale s predanostjo skrbi za mlade, z odgovornim izpolnjevanjem obljub. Odlikujejo se s pohvalnim delom. Certifikat so ne le uspele pridobiti, pač pa ga tudi ohraniti, zaradi česar so morale programe nadgraditi in zadostiti strožjim kriterijem. Te občine so: Mestna občina Koper, Mestna občina Novo mesto, Mestna občina Ljubljana, Mestna občina Velenje, Občina Sevnica, Občina Radlje ob Dravi, Občina Radovljica, Občina Jesenice, Občina Gornja Radgona, Občina Krško, Občina Ajdovščina, Občina Ravne na Koroškem, Občina Trzin, Občina Žalec, Občina Šentjur, in kar lahko s ponosom povemo, tudi Občina Grosuplje.
Certifikate Mladim prijazna občina podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Prejmejo ga tiste lokalne skupnosti v Sloveniji, ki z ukrepi za reševanje problemov mladih na lokalni ravni pri izobraževanju, zaposlovanju, stanovanjski politiki, informiranju, participaciji, mladinskemu organiziranju in mobilnosti ustvarjajo prijaznejše okolje za življenje in razvoj mladih.
Certifikat spodbuja občine, da v svojem okolju mladim ponujajo priložnosti in možnosti za razvoj. Prestižni naziv je torej priznanje tistim lokalnim okoljem, ki se zavedajo svoje vloge v življenju mladega posameznika, ter ustvarjajo pogoje dela in bivanja, ki mladim omogočajo samostojno in odgovorno življenjsko pot.
Jana Roštan