Slavnostna podelitev nazivov Branju prijazna občina
V petek, 3. decembra 2021, na Ta veseli dan kulture, je na Ministrstvu za kulturo potekala slavnostna podelitev nazivov in podaljšanja nazivov Branju prijazna občina. Občina Grosuplje je naziv Branju prijazna občina, ki se podeljuje za obdobje treh let, prejela leta 2018, naziv pa smo letos uspešno potrdili in ga podaljšali še za naslednja tri leta. Tudi v zadnjih treh letih smo se izkazali z ustvarjalnim in spodbudnim odnosom do knjige in branja ter z zavedanjem, kako pomembna je vloga lokalne skupnosti pri spodbujanju bralne kulture in bralne pismenosti. Naziv je prevzel direktor občinske uprave mag. Dušan Hočevar, slovesnosti pa so se udeležile tudi sodelavka Klavdija Mehle iz Urada za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti, ter direktorica Mestne knjižnice Grosuplje Urška Emeršič s sodelavko Judito Kavšek.
Župane, županje, druge predstavnike občin ter ostale zbrane na slavnostni podelitvi nazivov Branju prijazna občina je pozdravila predsednica Združenja splošnih knjižnic Vesna Horžen. »Danes, na Ta veseli dan kulture, bomo tukaj, na Ministrstvu za kulturo, ki poleg Združenja splošnih knjižnic in Skupnosti občin Slovenije izvaja ta projekt, s podelitvijo nazivov javnosti predstavili lokalne skupnosti, ki so v svoji prijavi na natečaj prepričale, da branje in knjigo ter delovanje na področju spodbujanja bralne kulture dojemajo in obravnavajo kot enega od pomembnih dejavnikov pri zagotavljanju kvalitetnih pogojev bivanja za svoje občane,« je dejala.
Osnovna misel projekta je, da mora pri razvoju bralne pismenosti in bralne kulture sodelovati vsa skupnost, ker so branje, bralna kultura in pismenost splet idej, vrednot, norm, vsebin in sporočil, ki jih oblikuje lokalna skupnost v vseh svojih pojavnostih, ter pomemben del koncepta človeškega kapitala.
Povedala je še, da je natečaj Branju prijazna občina letos potekal petič. Slovenija je v tem času, vključno z letošnjimi, dobila 52 Branju prijaznih občin, nekatere med njimi nazive že podaljšujejo.
Slavnostno nas je na prireditvi nagovorila tudi državna sekretarka na Ministrstvu za kulturo dr. Ignacija Fridl Jarc. »Danes Slovenija časti Ta veseli dan kulture, praznik prav posebne vrste. Praznik, ki slavi rojstvo, življenje, kulturo in umetnost, ki se poklanja naši duhovni, narodni, kulturni preteklosti, nagovarja k premisleku o ustvarjalni moči posameznika, našo sedanjost in tako prinaša svetle obete za prihodnost,« je dejala, ter še dodala, da je 3. december rojstni dan pesnika Franceta Prešerna, ki s svojimi verzi v naši državni himni Zdravljici navdihuje z upom edinosti, sreče in sprave, in to ne le našo skupnost, ampak tudi Evropo in svet. Kliče k prizadevanjem za mir in k povezanosti.
»V letu, ko se poklanjamo 30. obletnici osamosvojitve Slovenije, in v mesecu, ko Slovenija zaključuje predsedovanje Svetu Evropske unije, je ta Prešernov klic iz časov, ko svobodna beseda ni bila samoumevna, v naše današnje razmere, ko izkušamo težko, hudo epidemijo, vendarle klic, je poziv, da kljub oteženim možnostim za druženje v sebi ohranjamo radost nad dosežki evropskega prostora na področju spoštovanja človekovih pravic, med njimi tudi pravice do govora, pisanja, ustvarjanja, vedenja in znanja. Prav knjiga je bila tista, ki je vse naštete vrednote ponesla med ljudi. In enako poslanstvo ohranja danes projekt Branju prijazna občina,« je dejala.
Kot je še povedala, je namen projekta, da se na občinskih nivojih vzpostavi in zagotovi možnosti za več in boljše branje občank in občanov vseh generacij. Da si prizadevamo za boljšo dostopnost knjige, ki zmore učiti, razsvetljevati razum, bodriti srce, krepiti domišljijo, spodbujati ustvarjalnost, povezovati na videz nezdružljive svetove ali pa nagovarjati posameznika k iskanju drugega in drugačnega in na tak način spreminjati vso skupnost.
Ob tej priložnosti nas je tudi spomnila, da je letošnje leto Jurčičevo leto, ki ga je vlada razglasila ob 140. obletnici pisateljeve smrti. Spominjamo se slovenskega pisatelja, novinarja, pesnika Josipa Jurčiča, avtorja prvega slovenskega romana Deseti brat, pa tudi gorečega častilca slovenske besede in naše narodne identitete.
Občinam prejemnicam naziva Branju prijazna občina se je za vsa prizadevanja za bralno kulturo in bralno pismenost, za dostopnost knjig do občank in občanov iskreno zahvalila ter jim za podeljen naziv tudi čestitala.
Naziv Branju prijazna občina je letos prejelo šest občin: Kozje, Lendava, Ribnica, Slovenj Gradec, Trbovlje in Vodice. Dvanajst občin pa je naziv uspešno podaljšalo: Brežice, Dolenjske Toplice, Domžale, Hrastnik, Hrpelje-Kozina, Jesenice, Medvode, Slovenske Konjice, Šmartno pri Litiji, Tržič, Zreče in naša občina Grosuplje, z obrazložitvijo: »Člane komisije je ob pregledovanju vlog za podaljšanje nazivov zelo razveselilo spoznanje, da občinam veliko pomeni, da so branju prijazne in želijo takšne tudi ostati. Na podlagi pridobljenega naziva si še bolj prizadevajo za spodbujanje bralne kulture in pismenosti, z zavedanjem, kako pomembno je to področje za prebivalce lokalne skupnosti oz. za prebivalce celotne države. Prvič smo občinam nazive podaljšali v lanskem letu, letos pa je komisija naziv potrdila za naslednje triletno obdobje dvanajstim občinam. Vse izkazujejo veliko spoštovanje temu področju kulture in podpirajo ustvarjalnost pri spodbujanju branja in vsega kar je povezano s knjigo.«
Na slovesnosti smo prisluhnili tudi pripovedovalkam zgodb Agici Kovše, mag. Bredi Podbrežnik Vukmir in Vesni Radovanovič, program je povezovala Jolanda Železnik.
Jana Roštan