Zaključena je 1. mednarodna konferenca projekta LIFE AMPHICON Ohranjanje dvoživk in obnova habitatov
V petek, 20. maja 2022, se je v Grosupljem zaključila 3-dnevna konferenca mednarodnega projekta LIFE AMPHICON Ohranjanje dvoživk in obnova habitatov. Konferenco je organiziral Zavod za turizem Grosuplje skupaj z Občino Grosuplje in pridruženimi partnerji projekta LIFE AMPHICON iz Slovenije, Nemčije in Danske.
Konferenca je bila namenjena predstavitvi projekta in projektnih aktivnosti kot tudi izmenjavi dobrih praks iz drugih evropskih držav s področja ohranjanja dvoživk. Zvrstilo se je 30 predavanj z udeleženci konference iz devetih evropskih držav.
Skozi vse tri dni konference je potekal tudi EXPO LIFE projektov, ki se ga je udeležilo deset LIFE projektov. S tem so projektni partnerji obeležili 30 let programa LIFE, hkrati pa je EXPO služil kot odlična priložnost za mreženje in predstavitev drugih projektov.
Program konference je vključeval tri vsebinske sklope: Ohranjanje dvoživk in njihovih habitatov, Dvoživke in ceste, Ljudska znanost in izobraževanje.
Na otvoritvi konference so z uvodnimi nagovori udeležence nagovorili dr. Peter Verlič, župan občine Grosuplje, Angelo Salsi, vodja programa LIFE pri agenciji CINEA in Suzana Levstek, vodja projekta LIFE AMPHICON.
Župan dr. Peter Verlič je zbranim izrekel dobrodošlico v Grosuplju in opozoril, da je potrebno naravo ohranjati za prihodnje generacije.
Angelo Salsi je izrazil navdušenje nad vključenostjo občine v projektu LIFE AMPHICON. Poudaril je, da je lokalna infrastruktura pomembna, istočasno pa je naša moralna dolžnost, da ohranjamo tisto, kar nam je bilo dano zastonj – naravo. Poudaril je, da je sodelovanje Direkcije RS za infrastrukturo kot projektnega partnerja v projektu LIFE izrednega pomena, saj to predstavlja pomemben premik v pravo smer pri ohranjanju biotske pestrosti.
Vodja projekta LIFE AMPHICON, Suzana Levstek, nam je povedala več o samem projektu. Prve aktivnosti na šestih Natura 2000 območjih v Sloveniji, Nemčiji in na Danskem so se pričele izvajati novembra 2019 in bodo v celoti zaključene decembra 2026. Poudarila je tudi, da je LIFE AMPHICON izjemno pomemben projekt za Slovenijo, saj je to prvi večji projekt, ki se celovito ukvarja s problematiko dvoživk in njihovih habitatov.
Drugi dan konference sta udeležence pozdravila Tomaž Willenpart, vodja Sektorja za investicije v ceste iz Direkcije RS za infrastrukturo in Teo Hrvoje Oršanič, direktor Zavoda RS za varstvo narave. Udeleženci so dan zaključili s pohodom po Krajinskem parku Radensko polje, ki je najmanjše kraško polje v Sloveniji in eno izmed projektnih območji Natura 2000 projekta LIFE AMPHICON.
Več informacij o projektu je dostopnih na https://www.lifeamphicon.eu.
Tina Stepišnik