Predstavitev knjige ob kulturnem prazniku: Razglednice z zgodbami: Občina Grosuplje
V torek, 7. februarja 2017, smo na predvečer slovenskega kulturnega praznika v Mestni knjižnici Grosuplje prisluhnili predstavitvi knjige Razglednice z zgodbami: Občina Grosuplje.
Kulturni praznik je letos sovpadal z 10. obletnico naše knjižnice v novih prostorih, z združeno pozornostjo pa smo ob letošnjem kulturnem prazniku skupaj osvetlili pomen kulture, ne samo na polju umetnosti, temveč tudi na polju izročila, kvalitete bivanja in medsebojnih odnosov. Pomen kulture smo tokrat osvetlili s predstavitvijo posebne knjige, katere vsebina predstavlja vpogled v preteklost krajev v občini Grosuplje, s tem pa tudi vpogled, vizualni in besedni, v raznobarvno bivanje naših prednikov, čeprav so razglednice v knjigi črno-bele.
Preden pa smo prisluhnili predstavitvi te dragocene knjige, je zbrane na predvečer kulturnega praznika nagovoril župan občine Grosuplje dr. Peter Verlič.
»Zagotovo se danes lahko sprašujemo o svoji identiteti. In če Slovenci nismo imeli svoje države, nismo imeli svoje domovine, pa smo imeli svojo identiteto. In kaj nas je najbolj odražalo v tej svoji identiteti? Zagotovo naš slovenski jezik,« je dejal župan dr. Peter Verlič. Tisto, kar nas je ohranjalo skozi zgodovino, je bil naš slovenski jezik. In to je nas Slovence ves čas delalo ponosne. Od Primoža Trubarja, ki je slovenski jezik zapisal tudi v besede, v pisano besedo, pa do Franceta Prešerna. Oba sta se dotaknila tudi naše občine, vsak na svoj način. In na to smo lahko ponosni. Na to bi morda morali dati še več poudarka kot doslej.
Morda nas je prav slovenski jezik pripeljal do tega, tudi skozi vso lepoto vseh pesnikov in vseh pisateljev, ki so pisali in brali v slovenskem jeziku, da smo prišli tudi do svoje države. »Vendar pa identiteta ni samo jezik, identiteta je tudi kraj, ki ga čutimo, kraj, kjer smo doma, kjer se čutimo doma. Na tem mestu pa se moramo dotakniti avtorice Marije Samec in čudovite knjige Razglednice z zgodbami: Občina Grosuplje, ki nam z razglednicami pripoveduje, kakšna je bila naša identiteta v preteklosti,« je dejal.
Župan pa se je v svojem govoru dotaknil tudi knjižnice, za katero je dejal, da si želi, da bi jo v prihodnje tudi z urbanistično in arhitektonsko zasnovo središča Grosuplja postavili še bolj v ospredje. Povabili smo že nekaj arhitektov, ki bodo zasnovali naš center Grosuplja ter usmerili naše obiskovalce in tudi nas same, kje je mesto srečevanja. Da je knjižnica tista, kjer se ljudje srečamo, pogovorimo in najdemo tudi kaj zase.
Župan je vsem zaželel lepo praznovanje slovenskega kulturnega praznika.
Ob izdaji 7. knjige k domoznanski zbirki občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje je spregovoril tudi urednik domoznanske zbirke občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje dr. Mihael Glavan, avtorica knjige, slavistka in bibliotekarka Marija Samec, pa nam je zaupala, kako je knjiga Razglednice z zgodbami: Občina Grosuplje nastala.
Knjiga Razglednice z zgodbami: Občina Grosuplje avtorice Marije Samec je 7. knjiga domoznanske zbirke, ki jo je v okviru domoznanskih nalog založila Mestna knjižnica Grosuplje, v sodelovanju z glavnim urednikom dr. Mihaelom Glavanom, uredniškim odborom in sofinanciranjem občin Grosuplje, Ivančna Gorica in Dobrepolje. Uredniški odbor pri uvrstitvi vsebin izbira teme, vsebine in osebnosti, ki so pomembne tako za naš prostor, in hkrati bogatijo nacionalno pisno dediščino. Razglednice, kot posebna skupina neknjižnega gradiva, predstavljajo pomemben fond nacionalne kulturne dediščine, ki v fragmentih zaznamujejo tako kulturno, zgodovinsko kot družbeno dogajanje v času svojega nastanka.
Zaradi svoje slikovitosti so že na pogled privlačne. Tematika je raznovrstna, njihovo sporočilo pa je večpomensko, zato so vir proučevanja krajevne zgodovine, oblačilne in stanovanjske kulture, načina življenja, starih običajev. Knjiga Razglednice z zgodbami: Občina Grosuplje je po zbranih podatkih 90. knjiga v slovenskem prostoru, ki predstavlja kraje s pomočjo razglednic. V primerjavi z nekaterimi podobnimi izdajami pa ima aktualno dodano vrednost, saj razglednice poleg faktografskih opisov dopolnjujejo pripovedovanja in zgodbe domačinov, kar bogati podobo naših krajev in ljudi skozi čas.
Ob praznovanju kulturnega praznika smo prisluhnili tudi nekaj odlomkov iz knjige, ki so nam jih prebrali Katja Bricelj, Rozi Fortuna, Ivo Puhar in Franci Zorko, pevke Ženskega pevskega zbora Nasmeh pa so prazničen večer obogatile s petjem.
Foto in video: Brane Petrovič