Zaključuje se izgradnja kanalizacije in nadgradnja čistilne naprave – DAN ODPRTIH VRAT in OTVORITEV NOVE ČISTILNE NAPRAVE
Od leta 2013 smo na širšem območju Občine Grosuplje pospešeno izvajali aktivnosti v okviru projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Krke – 3. sklop, katerega namen je izgradnja kanalizacijskih sistemov in nadgradnja čistilne naprave, ki bo omogočala optimalno čiščenje in s tem zmanjšala obremenjevanje voda in okolja ter negativne vplive na bivanje vseh nas. Projekt je za samo občino in občane izrednega pomena, saj pomeni celovito reševanje problematike z odvajanjem in čiščenjem odpadnih komunalnih voda. Z novim kanalizacijskim sistemom, katerega del je tudi nova čistilna naprava, bo preprečeno onesnaževanja tal, podtalnice in površinskih vod, kar bo pozitivno vplivalo na biotsko raznovrstnost. Odvajanje in čiščenje odpadnih voda bo zagotavljalo varovanje vodnih virov in drugih občutljivih področij okolja, kot sta Radensko polje in reka Krka. Kanalizacijski sistem s pripadajočimi objekti je zgrajen vodotesno, s čimer je preprečeno uhajanje odpadnih voda v tla in naprej v podtalnico.
Projekt Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Krke – 3. sklop je zagotovo eden najpomembnejših projektov, ki jih izvajamo v občini Grosuplje. V okviru projekta smo v minulih dveh letih izgradili kanalizacijski sistem v skupni dolžini 14.644 metrov, za katerega smo novembra 2014 pridobili uporabno dovoljenje. Prav tako smo v okviru izgradnje kanalizacije izgradili sedem črpališč in tri zadrževalne bazene. V zadnjih dveh letih smo nadgradili obstoječo čistilno napravo s kapacitete 10.000 PE na sedanjo kapaciteto 20.000 PE. Za CČN je bila v januarju izdana odločba o poskusnem obratovanju, ki bo potekalo do avgusta 2015. Prvi občani so se na omrežje priključili v maju, pričakujemo, da bodo ostali priklope izvedli do konca leta. Po zaključku projekta se bo na sistem lahko na novo priključilo 1.671 prebivalcev. Kapacitete CČN pa bomo zapolnjevali s širitvami kanalizacijskega omrežja v naslednjih letih.
Župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič je ob tem dejal, da je še posebej zadovoljen, da se projekt zaključuje v načrtovanih terminih, saj je na to vezano tudi sofinanciranje projekta Evropske unije in Republike Slovenije. Po njegovem mnenju ima projekt za vse velik pomen in bo prinesel velike koristi. Pri tem je še posebej poudaril varstvo okolja kot eno ključnih področij za kakovostno življenje vseh nas. Zaradi novega kanalizacijskega sistema z novo čistilno napravo tla ne bodo več obremenjena z odpadnimi vodami iz neurejenih greznic, prav tako pa ne bo več prihajalo do izpustov neprečiščene odpadne vode v okolje. Prav preprečevanje onesnaževanja tal, podtalnice in površinskih vod bo pozitivno vplivalo na celovit razvoj različnih dejavnosti v naši občini, je prepričan župan.
Kanalizacijski sistem
Nov kanalizacijski sistem, ki ga je, kot glavni izvajalec gradil Riko, d. o. o., v sodelovanju s podizvajalci, je zgrajen na odsekih Gajniče - Tlake - Mali Vrh, Blato - Gatina, S kanal in Ponova vas. Cenovno je najugodnejša gradnja gravitacijske kanalizacije, ki pa po terenu, kot ga imamo v naši občini, žal ne opravlja svoje funkcije. Za potrebe premagovanja višinskih razlik je na celotni trasi zgrajenih sedem črpališč. Na nekaterih odsekih je kanalizacijski sistem mešan, kar pomeni, da v času padavin v kratkem času po ceveh steče velika količina vode. Z namenom zadrževanja prvega vala so na trasi zgrajeni trije zadrževalniki. Vsi ti objekti imajo vgrajeno strojno opremo, za katero je bila vzpostavljena potrebna energetska in telekomunikacijska infrastruktura. Ker so določeni kanali potekali po obstoječih cestiščih, je bilo potrebno vsa ta cestišča ponovno asfaltirati. Dela na kanalizaciji so bila končana v oktobru, tehnični pregled je bil opravljen v novembru, takrat je bilo pridobljeno tudi uporabno dovoljenje.
Centralna čistilna naprava Grosuplje
Gradnja čistilne naprave je bila izziv za izvajalce, saj je le-ta morala ves čas gradnje obratovati in zagotavljati primerno čistost iztočne vode. V prvi fazi je bila zgrajena linija vode; vhodno črpališče z mehanskim predčiščenjem ter SBR bazeni. Vzporedno se je gradil tehnološki objekt, gnilišča in upravna stavba. V poletnih mesecih 2014 je bila linija vode speljana preko novih objektov. Na koncu sta bila zgrajena še primarni usedalnik in zgoščevalec blata, ki sta svojo funkcijo pričela opravljati v novembru. Pred iztokom v potok Bičje je vgrajena oprema za UV dezinfekcijo, ki bo uporabljena predvsem v poletnih mesecih, ko na reki Krki traja kopalna sezona. Najbolj vpadljiv objekt v sklopu čistilne naprave je plinohram, ki je dobil že kar nekaj izvirnih imen, od mehurčka do NLP. V poteku čiščenja nastaja plin, ki bo porabljen za ogrevanje blata, ki je potrebno za tekoč proces, delno pa za proizvajanje električne energije. CČN tako delno oskrbuje samo sebe.
Tehnični pregled objektov centralne čistilne naprave je potekal v decembru, odločba o poskusnem delovanju je bila izdana v januarju. Poskusno obratovanje poteka do avgusta. Izvedene so bile že prve meritve, ki izkazujejo pravilno delovanje, vsi parametri so pod mejnimi vrednostmi.
Od celega projekta bodo največ koristi imeli prebivalci, ki so že bili priključeni na sistem čiščenja, vendar zaradi poddimenzioniranosti čistilne naprave učinek čiščenja do sedaj ni bil ustrezen. Korist bodo imeli prav tako prebivalci, ki bodo na novo priključeni na celoten sistem in prebivalci iz celotnega območja občine Grosuplje, katerih greznične gošče in mulji iz malih čistilnih naprav se bodo čistili na centralni čistilni napravi Grosuplje. Skupno bo torej od projekta imelo koristi 17.117 ljudi iz občine Grosuplje. Vse skupaj pa bo zelo ugodno vplivalo na ohranjanje celotnega Radenskega polja, kakor tudi porečja reke Krke.
»Vesel sem, da projekt Odvajanje in čiščenje odpadne vode v porečju Krke uspešno zaključujemo. V okviru našega sklopa smo izgradili 14.644 metrov nove kanalizacije, 7 črpališč in 3 zadrževalne bazene ter nadgradili obstoječo centralno čistilno napravo Grosuplje s kapacitete 10.000 PE na 20.000 PE. Projekt v celoti omogoča dodatno priključitev na kanalizacijski sistem in čistilno napravo kar za 1.879 prebivalcev. S projektom uspešno sledimo cilju zelene občine Grosuplje, prijazne okolju in njenim prebivalcem. Zavedamo se, kako pomembna je skrb za čisto okolje, za ohranjanje narave. Le-ta je temelj razvoja določenega območja in s tem tudi celotne družbe. Projekt, ki ga zaključujemo, bo zagotovo neposredno vplival na zdravje ljudi, razvoj turizma, vrednost nepremičnin, kmetijsko dejavnost, zmanjšanje onesnaženosti naselij in okolja, estetsko vrednost, povečale se bodo tudi rekreacijske možnosti. Pričakovati je, da bo vse to več kot ugodno vplivalo na razvoj naše občine. Obenem se želim vsem občankam in občanom, ki živijo na območjih, kjer so potekala gradbena dela, iskreno zahvaliti za potrpežljivost. Skupaj bomo prispevali k ohranjanju naše narave, saj bo nova moderna čistilna naprava poskrbela, da bo voda iz naših gospodinjskih in industrijskih objektov odtekala v naravo čista. To bo pozitivno vplivalo na zdravje in na kakovost življenja nas samih, zagotovo pa nam bodo hvaležni tudi naši otroci, vnučki, naši zanamci,« je dejal župan Občine Grosuplje dr. Peter Verlič.
Celotna vrednost Projekta št. 1, ki se nanaša na Občino Grosuplje, znaša 21.552.324 evrov. Vrednost celotnega projekta Porečje Krke znaša 25.578.911 evrov in ga delno financirajo Republika Slovenija v višini 10,23 odstotka celotne vrednosti, Kohezijski sklad Evropske unije v okviru Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete »Varstvo okolja - področje voda«, prednostne usmeritve »Odvajanje in čiščenje komunalnih voda« v višini 57,99 odstotka celotne vrednosti ter občini Grosuplje in Ivančna Gorica v višini 15,11 odstotkov celotne vrednosti.
Foto in video: Brane Petrovič