Dela za izgradnjo kanalizacije in nadgradnjo centralne čistilne naprave so v polnem teku
Konec leta 2010 oz. v začetku leta 2011 je Občina Grosuplje sprejela odločitev, da kandidira na razpisu za dodelitev nepovratnih sredstev iz kohezijskih skladov za nujno potrebno ureditev kanalizacijskega omrežja in rekonstrukcijo in povečanje kapacitete čistilne naprave v Grosupljem. Vloga je bila oddana v juliju 2011, v decembru 2012 pa je Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo izdalo odločbo, s katero je bilo Občini Grosuplje dodeljenih 14,7 milijona evrov. V začetku julija 2013 je bila sklenjena pogodba z izvajalcem gradnje podjetjem Riko, z izvedbo projekta je izvajalec del pričel konec avgusta 2013.
Predmet projekta je izgradnja 14.644 metrov novih kanalizacijskih vodov, sedmih črpališč in treh zadrževalnih bazenov ter nadgradnja obstoječe centralne čistilne naprave Grosuplje s sedanje kapacitete 10.000 PE na 20.000 PE. Investicija se izvaja na območju Malega Vrha, Gajnič, Šmarja – Sapa, Spodnjega Blata in Gatine, spomladi pa se bo pričelo z izvajanjem investicije tudi na območju Grosuplja in Ponove vasi.
Od skupno 14.644 metrov je bilo ob pričetku leta vgrajenih že 5.985 metrov kanalizacijskih cevi, kar predstavlja 41% delež. Po finančnih kazalnikih pa je bilo ob pričetku leta opravljenih 18% gradbenih del oziroma dobrih 19% vseh investicijskih del.
Vsa dela na kanalizacijskih vodih in čistilni napravi bodo predvidoma zaključena do poletja 2014, poskusno obratovanje čistilne naprave bo nato trajalo 12 mesecev.
Z izvedbo projekta se bo iz naselij Mali Vrh, Spodnje Blato, Gatina in Ponova vas na kanalizacijski sistem in centralno čistilno napravo dodatno priključilo 1879 prebivalcev.
Potek del sta si s predstavniki izvajalca del podjetja Riko ogledala tudi župan dr. Peter Verlič in direktor občinske uprave Dušan Hočevar.
Slika prikazuje trase posameznih kanalov.
TRASA JE RAZDELJENA NA 5 RAZLIČNIH SKLOPOV:
1. sklop: ČISTILNA NAPRAVA
Izgradnja čistilne naprave je najobsežnejši, najzahtevnejši in tudi najdražji sklop. Z rekonstrukcijo čistilne naprave bo povečana njena kapaciteta z obstoječih 10.000 PE na 20.000 PE. Izbrana je bila enostavna, zanesljiva in učinkovita tehnologija – SBR (zaporedni biološki reaktor), ki je ena izmed najučinkovitejših tehnologij biološkega čiščenja, še posebej pa jo odlikuje majhna poraba energije, zanesljivo delovanje, enostavno upravljanje ter visok učinek čiščenja, do 99 %. Čiščenje vode se izvaja v primarnem usedalniku in štirih SBR bazenih, pred iztokom pa bo instalirana tudi UV dezinfekcija iztočne vode. Odpadno blato se stabilizira in suši v ogrevanih gniliščih, kjer nastaja bioplin, ki ga bomo porabili za ogrevanje ter soproizvodnjo el. energije.
Dela temeljenja terena z izvedbo gruščnatih kolov so zaključena. Prav tako so že porušeni nekateri stari objekti, tako da je pogled na staro čistilko precej spremenjen. Stene največjih dveh SBR bazenov so na eni strani že vidne, v gradnji pa je že tudi nekaj drugih manjših objektov.
2. sklop: S KANAL – POVEZOVALNI KANAL MED ČISTILNO NAPRAVO IN CIKAVO
S-kanal je povezovalni kanal med čistilno napravo ter naseljem Cikava. Na trasi S-kanala se gradi tudi več zadrževalnih bazenov, ZBDV1 – Motvoz, ZBDV2 – Smrekec in ZBDV3 - Šmarje.
3. sklop: MALI VRH
Na odsekih Gajniče in Tlake so kanalizacijske cevi v večjem delu že položene, glavnina izvajanja del se bo sedaj preselila na odsek Mali Vrh.
4. sklop: GATINA
Na odsekih Grosuplje, Gatina in Spodnje Blato so dela v največjem razmahu, kar gre tudi na račun mile zime.
5. sklop: POVEZOVALNI KANAL MED ČISTILNO NAPRAVO IN PONOVO VASJO
Dela na tem območju se bodo pričela spomladi 2014. Skupaj z izgradnjo povezovalnega kanalizacijskega voda bo izvedena tudi obnova ceste Grosuplje-Ponova vas.