Nahajate se:
Ob zaključku projekta ZAGON
Ob zaključku projekta ZAGON
19. 4. 2024
289
Projekt ZAGON se zaključuje. Naj ob njegovem zaključku namenimo nekaj besed glavnim dosežkom v njegovem okviru.
Od začetka projekta v mesecu septembru 2022 smo namreč projektni partnerji izvedli širok spekter različnih aktivnosti z namenom dviga odpornosti ekosistemov na podnebne spremembe. Pri projektnih območjih je šlo za sama Natura 2000 območja, kar dosežkom v okviru projekta daje še večjo težo. Občina Grosuplje kot vodilni projektni partner je v okviru projekta koordinirala aktivnosti, vezane na poročanje ter organizacijo partnerskih sestankov. Ob tem je poskrbela za promocijo projekta po različnih kanalih, vključujoč projektno spletno podstran. Velik poudarek je bil tudi na pripravi različnih projektnih dokumentov. Pri infrastrukturnih stroških seveda velja poudariti vzpostavitev učne poti med Žabjo hišo v Mali Račni in poplavnim gozdom na Radenskem polju, ki med drugim vključuje manjšo brv, manjšo razgledno ploščad ter informativne in usmerjevalne table. Poleg učne poti velja od infrastrukture poudariti še odkup zemljišča na Radenskem polju, na katerem je bila v okviru projekta izvedena tudi obnova mokrotnega travnika.
Različne aktivnosti so v okviru projekta izvajali tudi preostali projektni partnerji, Zavod za turizem in promocijo – Turizem Grosuplje, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Zavod za gozdove Slovenije, Gozdarski inštitut Slovenije ter Visoka šolo za zeleni razvoj z Norveške. Pri tem so pomembno vlogo odigrale promocijske aktivnosti, organizacija delavnic in izobraževanj za različne deležnike ter izvedba predstavitev projekta na različnih dogodkih. Ob tem so bili na projektnih območjih Krajinski park Radensko polje, Krajinski park Rački ribniki, Menina planina, Turnovka ter Podolševa in Raduha izvedeni tudi različni konkretni ukrepi na terenu. Pri tem velja izpostaviti izvedbo hidrološke raziskave na Radenskem polju, obnovo objektov ter odstranitev lesene vegetacije na Račkih ribnikih, izvedbo omejitve paše ter ureditev lakuž na Menini planini, popis izbranih vrst na Raduhi ter hidrološko sanacijo gozdnih prometnic v Podolševi. Opravljen je bil tudi popis ekosistemskih storitev na pilotnih območjih ter pripravljene smernice za vključevanje modela upravljanja v gozdnogospodarske načrte in v pašni načrt. Pomemben dosežek v okviru projekta predstavljata tudi osnutka načrtov upravljanja za Krajinski park Rački ribniki ter Krajinski park Radensko polje.
Skozi celoten projekt je bilo tvorno tudi sodelovanje z norveškim projektnim partnerjem, Visoko šolo za zeleni razvoj, s katerim je potekala aktivna izmenjava strokovnih znanj, praks in izkušenj, s posebnim poudarkom na ekosistemskih storitvah. V mesecu maju 2023 je bil izveden študijski obisk slovenskih projektnih partnerjev na Norveško, v mesecu novembru 2023 pa študijski obisk norveškega projektnega partnerja v Sloveniji. Del slednjega je predstavljala tudi mednarodna znanstvena konferenca v Grosupljem, na kateri smo gostili veleposlanico Kraljevine Norveške na Madžarskem za Slovenijo ter številne druge ugledne goste.
Na samem zaključku se kot vodja projekta najlepše zahvaljujem vsem projektnim partnerjem za tvorno sodelovanje v okviru projekta. Najlepša hvala tudi vsem ostalim deležnikom, ki so kakorkoli prispevali k uspešnemu doseganju projektnih ciljev.
Miha Drobnič,
vodja projekta Zagon
vodja projekta Zagon