Nahajate se:
Zelene novičke Radenskega polja (maj 2023)
Zelene novičke Radenskega polja (maj 2023)
19. 5. 2023
413
20. MAJ, SVETOVNI DAN ČEBEL. KAJ SO DIVJE ČEBELE IN KOLIKO JIH ŽIVI OKROG NAS?
Mesec dni pred svetovnim delom čebel, 19. aprila 2023, smo imeli v Kulturnem domu Račna ob predavanju dr. Danila Bevka z Nacionalnega inštituta za biologijo (NIB) priložnost pokukati v skrivni svet divjih čebel.
Nekaj zanimivosti s predavanja tokrat delimo tudi v z vami, saj verjamemo, da bo prebiranje prispevka tudi v vas vzbudilo zavedanje o pomenu teh obiskovalcev naših travnikov, sadovnjakov in vrtov.
Med opraševalci so verjetno najbolj poznane domače oziroma medonosne čebele. Poleg medonosnih čebel pa smo v Sloveniji do sedaj zabeležili tudi 575 vrst divjih čebel. Od tega je kar 35 vrst čmrljev in več kot 500 vrst čebel samotark. Poleg divjih čebel pa so pomembni divji opraševalci tudi muhe trepetavke, metulji, nekateri hrošči, ose…
Medonosne čebele in divji opraševalci pogostokrat oprašujejo različne rastline. Raziskave so pokazale, da je bilo več pridelka na območjih, kjer so bili prisotni le divji opraševalci, v primerjavi z območji, kjer so bile prisotne le medonosne čebele.
A zakaj?
Spomladi lahko med opraševalci kot prve opazite prav čmrlje. Zanje je namreč značilno, da letajo pri nižjih temperaturah (3 °C) kot medonosne čebele (10 °C). Poleg tega so čmrlji aktivni tudi v dežju. Znano je tudi, da so v enakem času čmrlji sposobni oprašiti do 4-krat več cvetov kot medonosne čebele, ob enem pa ob istem obisku naredijo 2-krat več dela kot medonosne čebele.
Ko boste v teh dneh opazovali paradižnike na vrtu, bodite pozorni, kdo jih obletava. Prav čmrlji so namreč tisti opraševalci, ki vam bodo pomagali do rdečih sočnih plodov.
Od opraševanja žuželk je odvisnih približno štiri petine kmetijskih in divjih rastlin, kar pomeni, da so opraševalci pomembni za kmetijstvo, za prehransko varnost in tudi za biotsko pestrost. Za Slovenijo so ocenili, da je vrednost opraševanja žuželk za kmetijstvo 120 milijonov evrov letno. Koliko pa je opraševanje vredno za naravo in njeno biodiverziteto, pa je težko oceniti, oziroma je neprecenljivo.
Ob teh podatkih se je še posebej vredno vprašati, na kakšen način ta neprecenljiva bitja, divje opraševalce, ohraniti. Za njihovo ohranjanje je pomembno zlasti VAROVANJE CVETOČIH TRAVNIKOV ter MEJIC (prostor za gnezdenje in prehrano). Cvetoče travnike ohranjamo s košnjo enkrat ali največ dvakrat letno in odstranjevanjem invazivnih rastlin. Na vrtovih jim lahko pomagamo s POSTAVLJANJEM GNEZDILNIC za čebele samotarke in sajenjem medovitih rastlin.
Na območjih z intenzivnim kmetijstvom, kjer travnikov ni možno hraniti, pomaga setev medovitih rastlin (kot sta sončnice in ajda) - vendar ne monokultur temveč mešanice rastlin, s čimer se zagotovi tudi daljši čas cvetenja.
Znanstveniki zadnja desetletja opažajo hitro upadanje števila divjih opraševalcev, zato je ponekod v svetu že ogrožena kmetijska pridelava. V Evropi grozi izumrtje četrtini vrst čmrljev, pri polovici vrst pa velikost populacij upada. Vzrok so spremembe v okolju (pomanjkanje hrane, podnebne spremembe, pesticidi, bolezni …). Kljub temu pa po zadnjih podatkih na Radenskem polju razmere niso tako zaskrbljujoče.
V letu 2022 je Nacionalni inštitut za biologijo (NIB) na Radenskem polju izvedel popis divjih čebel in zabeležil 32 vrst divjih čebel. Če k temu prištejemo še vrste, ki jih je v letih 2006–2017 na Radenskem polju popisal dr. Andrej Gogala, je bilo skupno na Radenskem polju do sedaj zabeleženih 48 vrst divjih čebel. Kar precej, glede na relativno majhno območje Radenskega polja (400 ha). V okviru državnega monitoringa divjih čebel pa bo NIB letos s popisi divjih čebel Radenskega polja nadaljeval.
Verjamemo, da lahko z zavedanjem o pomenu divjih opraševalcev ter z aktivnim varovanjem prispevate tudi vi. Spomladanski dnevi so kot nalašč priložnost za izdelavo gnezdilnice, ki bo nudila nov dom čebelam samotarkam.
NAPOVED DOGODKOV V KRAJINSKEM PARKU RADENSKO POLJE ZA LETO 2023
Sobota, 20. maj 2023 | Tradicionalni pomladanski pohod po Radenskem polju |
Sobota, 7. oktober 2023 | Tradicionalni jesenski pohod po Radenskem polju |
Pripravila: Tina Stepišnik