Slovesnost ob zaključku projekta Zagon z otvoritvijo nove učne poti na Radenskem polju
Danes se je pri Centru ohranjanja narave Žabja hiša v Mali Račni odvila Slovesnost ob zaključku projekta ZAGON z otvoritvijo nove učne poti na Radenskem polju.
Slovesnosti so se udeležili župan dr. Peter Verlič, podžupan Janez Pintar, direktorica občinske uprave Zdenka Grozde, vodja Sektorja za finančne mehanizme na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj Jadranka Plut, občinski svetnice in svetniki, drugi gostje, občanke in občani. Na dogodku so se zbrali tudi predstavniki naših projektnih partnerjev, Zavoda za turizem in promocijo - Turizem Grosuplje, Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, Zavoda za gozdove Slovenije, Gozdarskega inštituta Slovenije in norveške institucije Høgskulen for grøn utvikling – stiftelse / University College for Green Development.
Ob tej priložnosti sta zbrane nagovorila župan dr. Peter Verlič in vodja Sektorja za finančne mehanizme Jadranka Plut.
Župan dr. Peter Verlič je dejal, da ima občina Grosuplje zeleno barvo tudi v grbu. Je pa to tudi odgovornost. Tisti, ki iz Ljubljane prihajajo v našo občino, so navdušeni nad naravo. Ko se tukaj ustavijo, pa želijo imeti vse tiste dobrine, ki jih ponuja mestno središče. In najti pravo sorazmerje med razvojem in ohranjanjem narave, je izziv, je pa tudi zelo pomembno.
Projekt Zagon, ki je financiran z evropskimi sredstvi, želi doseči prav to, da bi to razumeli in da bi se zavedali pomena ohranjanja narave. Prinesel pa nam je tudi novo učno pot, ki jo danes predajamo namenu, in ki nam bo lepote Radenskega polja še približala.
»Čestitke vsem, ki ste sodelovali pri tem projektu, in želim si, da bo Radensko polje še naprej uživalo visoko prioriteto tudi na državni ravni in da bomo še naprej lahko veseli tega stika z naravo tukaj v tem prelepem koncu občine Grosuplje.«
Vodja Sektorja za finančne mehanizme Jadranka Plut je povedala, da je projekt Zagon financiran s strani finančnih mehanizmov Evropskega gospodarskega prostora in nacionalne soudeležbe, ter se izvaja v programskem obdobju 2014-2021, ki se sedaj, s 30. 4. 2024 zaključuje, in v okviru programa Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanja nanje, katerega nosilec je Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.
Takšni projekti med drugim prispevajo tudi h krepitvi odnosov med vpletenimi državami, na eni strani Republike Slovenije in na drugi strani Republike Islandije, Kneževine Lihtenštajn in Kraljevine Norveške.
Poudarila je, da je glede na podatke Svetovnega gospodarskega foruma skoraj polovica svetovnega BDP odvisna od naravnega okolja in njegovih virov. Vsi največji gospodarski sektorji so močno odvisni od narave.
Projekt Zagon se osredotoča na gozdove in mokrišča, za katere je značilen velik prispevek k blaženju podnebnih sprememb. Vsa izbrana projektna območja spadajo pod Naturo 2000, katere kvalifikacijske vrste in habitatni tipi so v neugodnem ohranitvenem stanju in so v zadnjih desetih letih zaradi podnebnih sprememb utrpeli veliko škodo oz. nadaljnje ogrožanje.
»Zaradi pomembne vloge biotske raznovrstnosti pri trajnosti in vzdržnosti našega planeta in življenja na njem je nadaljnja podpora tovrstnih projektov ključna,« je še poudarila.
»Zahvaljujem se vsem projektnim partnerjem in sodelujočim za njihov prispevek k dvigu zavesti o pomenu ohranjanja biotske raznovrstnosti in dviga odpornosti ekosistemov.«
Sledilo je svečano odkritje na novo postavljene informativne table, ki označuje začetek nove učne poti Od šice do mejice. Tablo so odkrili vodja Sektorja za finančne mehanizme Jadranka Plut, podžupan Janez Pintar, direktorica občinske uprave Zdenka Grozde in vodja projekta Zagon Miha Drobnič.
Dogodek v lepem naravnem okolju sta glasbeno obarvala Klara in Ernest Miklič, Duo Tvoja Glasba. Klara je dogodek tudi povezovala.
Nova učna pot na Radenskem polju poteka v dolžini 3 km, njen pričetek je v Mali Račni pri Žabji hiši, ki stoji na idiličnem otočku, tik ob izviru vodotoka Šica, ter se preko Velike Račne in Kopanja nadaljuje do poplavnega gozda, ki se nahaja približno 300 m severovzhodno od Kopanja.